Někdejší krajský náměstek se mračí: Takhle úroveň školství nezvýšíme

20.01.2013 7:20 | Zprávy

Vedení Libereckého kraje v čele s hejtmanem Martinem Půtou (SLK) se rozhodlo zrušit přísnější testy na své střední školy, které prosadilo předchozí sociálně demokratické vedení. To se ani trochu nelíbí bývalému náměstkovi pro školství Radku Ciklovi (ČSSD). Současný liberalismus podle něj umožnil snížení nároků na studenty.

Někdejší krajský náměstek se mračí: Takhle úroveň školství nezvýšíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Krátce před koncem svého mandátu schválilo vedení Libereckého kraje přísnější přijímací zkoušky na střední školy s odůvodněním, že jde o jednu z cest, jak zvýšit úroveň vzdělání v regionu. Současné vedení v čele s hejtmanem Martinem Půtou (SLK) však opatření ruší. Bojí se totiž odlivu studentů, kteří by se mohli raději nastoupit na školy v krajích sousedních. Bývalý náměstek pro školství Radek Cikl (ČSSD) postup nového vedení odsuzuje. Informuje o tom server iDnes.cz

Je to krok zpět?

"Hodnotící kritéria jsou jednoznačně potřebná a v pořádku, pokud chceme vzdělanou společnost a kvalitní školy. To, že nebudou, mi přijde jako krok zpět. Jsem přesvědčen o tom, že je potřeba při studiu zvýšit úsilí. Liberalismus, ve kterém žijeme, totiž umožnil v některých nárocích polevit," tvrdí Radek Cikl.

Ředitelé základních škol ale tvrdí, že stanovení jednotných kritérií toho, co by měl žák po odchodu ze základní školy umět, je nezbytné. Jinak prý nemá smysl žáky plošně testovat. Cikl k tomu dodává, že s hodnotícími kritérii a hranicí úspěšnosti mohly být právě takovým standardem, se kterým mohly základní školy pracovat. Současná radní pro školství Alena Losová (ZpLK) ale vidí situaci jinak. Plošná kritéria by měla být stanovena na národní úrovni a neměla by se lišit kraj od kraje. I to je jeden z důvodů, proč kraj plán předchozího vedení ruší.

"Hranici úspěšnosti schválilo minulé vedení kraje na mimořádné radě krátce před koncem mandátu. Tuto metodiku s takovou bodovou škálou ale nemá žádný kraj v našem sousedství. Oslovili mě proto ředitelé škol z Českolipska, kteří měli obavu, že budou potom děti dojíždět do Děčína, České Kamenice nebo Rumburku. Děti by pak mohly také jít na soukromé školy, kde se přijímací zkoušky nedělají. To jsem brala jako závažné důvody a dala jsem na ředitele," uvedla radní Libereckého kraje pro školství Alena Losová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

22:28 Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

Karlovarští celníci zajistili od začátku září na tržnicích ve svém regionu zboží podezřelé z porušen…