Ve své praxi se Žánová setkává s otřesnými případy. „Paní si chtěla půjčit sto tisíc. Zprostředkovatel chtěl, aby ručila svoji nemovitostí. Přinesl smlouvu, paní v domnění, že jde o zástavní smlouvu, ji podepsala. Ve skutečnosti však šlo o smlouvu kupní. Ještě ke všemu ve smlouvě bylo napsáno, že při podpisu obdržela 100 tisíc, což se nestalo. Paní tedy nezískala půjčku a ještě přišla o dům,“ uvádí případ, kdy snaha o získání půjčky ve spojitosti s velkou mírou naivity vyústila ve ztrátu nemovitosti.
Před půjčkou si vytvořte domácí rozpočet
„Sepisujte si své příjmy a výdaje, sestavte si svůj osobní, případně rodinný rozpočet,“ radí Žánová zvláště lidem s nízkými příjmy. „Zvažte také, jestli opravdu potřebujete věc, na kterou si chcete půjčit,“ říká. Často si je totiž lidé kupují pod tlakem okolí.
Klíčovou věcí je výběr poskytovatele půjček a úvěrů. „Je třeba si uvědomit, že pro všechny společnosti se jedná o byznys, na kterém chtějí vydělat, nikoli nějaká dobročinnost,“ upozorňuje. Nicméně byznys by měl mít svá pravidla, se kterými by se měl každý seznámit a jejíž dodržování by mělo být vymahatelné. Což se ovšem bohužel v řadě případů neděje...
„Nejbezpečnější půjčky jsou od společností pod kontrolou České národní banky, což jsou většinou banky či družstevní záložny,“ zdůrazňuje Žánová. Do druhé skupiny patří značkové nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci. Sem patří známé firmy Cetelem, Cofidis, Provident Financial, Home Credit. „Jejich úrokové sazby mi přijdou nehorázné,“ konstatuje Liberečan Jan Horský. „V našem zákoně bohužel není definovaná lichva,“ povzdechla si Žánová. Přesto však existuje při půjčování ještě mnohem horší varianta.
Podvodní predátoři ničí lidi
Slibují příliš snadnou půjčku lidem bez příjmu, nezaměstnaným. To je jeden ze znaků podvodných predátorských společností. „Nejde jim o to poskytnout půjčku s nějakým úrokem a získat pak peníze zpátky. Využívají toho, že lidé peníze nemají, že nebudou splácet a spadnou do exekuce. Půjčí jim pár tisíc, ale z exekuce získají mnohem větší částku. Lidem naskákají různé úroky z prodlení, pokuty z nesplácení. Společnosti pak třeba z důchodů získávají pravidelné částky, a o tom jim jde,“ upozorňuje Žánová.
Predátorské firmy se však dopouštějí i dalších zvěrstev. Nutí třeba lidi podepsat bianco směnku. „Většinou si tam později připíšou mnohem větší sumu, než kterou lidem půjčili,“ objasňuje. Když lidé bianco směnku opravdu podepíší, dostávají se do velkého průšvihu. „Chodí k nám klienti, že měli půjčku na 50 tisíc, a najednou ve smlouvě je 350 tisíc,“ vysvětluje Žánová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban