Tak reálná naděje, že skončíte jako bezdomovec, nebyla ani v 50. letech, varuje aktivistka

02.12.2012 0:00 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Bývalá novinářka Renata Hanušová od loňského roku ostře vystupovala proti povinné veřejné službě pro nezaměstnané, kterou zavedl exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Své aktivity uplatňovala v rámci Akčního spolku nezaměstnaných i ProAltu. I ona byla totiž nezaměstnaná. Co říká nyní poté, co Ústavní soud veřejnou službu zrušil? To je tématem Půlnočního rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Tak reálná naděje, že skončíte jako bezdomovec, nebyla ani v 50. letech, varuje aktivistka
Foto: hns
Popisek: Renata Hanušová v půlnočním rozhovoru

Co děláváte běžně v čase, kdy se tento rozhovor objevuje na našich stránkách – tedy o půlnoci ze soboty na neděli?
Sedím u počítače, pročítám různé zpravodajské stránky, dívám se na zpravodajství na ČT 24, sleduji i facebook.

Informacemi zřejmě žijete, a tak jste možná jako jistý druh zadostiučinění mohla vnímat rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil veřejné práce pro dlouhodobě nezaměstnané? Nebo se mýlím?
Velmi mě potěšilo, jakým způsobem Ústavní soud své rozhodnutí v této oblasti zdůvodnil. Byla jsem z toho nadšená, stejně jako lidé se mnou za takovou změnu bojující v Akčním spolku pro nezaměstnané nebo v ProAltu. Nadšení však vzápětí vystřídalo zklamání.

Tomu nerozumím…Zklamání z čeho? Vždyť právě o zrušení této služby, o které jste hovořili jako o nevolnictví nebo nucených pracích, jste usilovali…
To ano. Jenže zrušení těch prací neznamená zrušení takzvaného systému DONEZ – tedy docházky nezaměstnaných na poštu. Ukázalo se, že se Ústavní stížnost tímto vůbec nezabývala, protože to do ní nebylo vůbec zahrnuto.

Takže výhra, ale zatím jen poloviční? Budete dál bojovat?
Samozřejmě. Už se podnikají kroky. Oslovila jsem v této souvislosti přes facebook i Bohuslava Sobotku, věřím, že půjde spolupracovat i se senátorkou Alenou Gajdůškovou či Zdeňkem Škromachem.

Součástí těch budoucích kroků je asi i to, že zřejmě budou ti lidé, co byli nuceni veřejné práce absolvovat, žádat stát o odškodnění – domníváte se, že máte šanci uspět?
Když jsem tuto možnost, která mě napadla asi tak deset minut poté, co jsem se informaci o zrušení veřejné služby dozvěděla, přednesla před prezidentským kandidátem Jiřím Dienstbierem, ani on to bez šancí nevidí. Budou k tomu ale prý zřejmě nutné individuální žádosti těch postižených lidí, ověření výše běžných platů v jejich profesi, zohlednit také to, zda za ně bylo hrazeno sociální a zdravotní pojištění. Vyzvali jsme tak prostřednictvím našich webových i facebookových stránek všechny postižené lidi, aby se nám ozvali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Rekonstrukce stropní desky nad vestibulem stanice Florenc C ve třetí etapě

16:33 DPP: Rekonstrukce stropní desky nad vestibulem stanice Florenc C ve třetí etapě

Rekonstrukce stropu nad stanicí metra Florenc C i samotného vestibulu, které Dopravní podnik hl. m. …