Dostanou ji totiž i exekutoři a advokáti, jejichž práce spočívá jen v krátkém úkonu na počítači. Zákon o soudních exekutorech, tedy jakýsi bič na všehoschopné neplatiče a tuneláře, před jedenácti lety prosadili poslanci Unie svobody Pavel Němec, Pavel Svoboda a lidovec Jan Grůza. Nutno říct, že tuhle změnu vítala většina lidí.
Veřejnost a politici si od zákona slibovali, že budou exekutoři dluhy vymáhat s větším nasazením než úředníci soudů, a tedy skončí doba, kdy se dlužník vysmívá věřiteli.
Jenže namísto slibovaného řešení se exekuce staly postrachem drobných dlužníků. Místo toho si exekutory začaly najímat zdravotní pojišťovny, dopravní podniky, banky, či leasingové společnosti, plynárny nebo města a obce. Advokátům a exekutorům totiž došlo, že nejjednodušší výdělek přinášejí drobní zapomnětlivci. Naopak velcí dlužníci se šikovnými právníky zůstali mimo jejich zájem. Malé dluhy tvoří téměř tři čtvrtiny exekucí.
Počet exekucí každoročně roste. Již přes půl milionu lidí ji zažilo na vlastní kůži. Na konci loňského roku byly exekuce v za téměř tři miliardy korun. Ti, kteří na dluzích vydělávají, hlavně chtějí, aby o nich člověk do poslední chvíle nevěděl. Vůbec nejvýhodnější je pro ně exekuce.
„Naplno nám došlo, že stát sice kritizuje lichvu, když jde o vyloučené lokality a půjčky mezi soukromníky, sám ale paradoxně tu největší lichvu, v přeneseném slova smyslu, garantuje,“ říká pro server iHNed.cz Daniel Hůle z Člověka v tísni. Podle něj jsou to právě jeho zákony a vyhlášky, které umožňují advokátům účtovat si vysoké odměny.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno