Odmítl pochybení a kritiku, která se opakovaně snáší na práci ústavu, jejíž těžiště práce leží ve zkoumání a otevírání diskuse o komunistické minulosti.
Naposledy to byla aféra s výtvarníkem Joskou Skalníkem, která vyústila v petici za odstoupení Žáčka. Tu podepsal i první polistopadový prezident Václav Havel.
"Nejsme komise pravdy. Máme k dispozici pouze materiály Státní bezpečnosti," nesouhlasí Žáček s kritikou ohledně důvěryhodnosti pramenů, jež vytvořili příslušníci represivních složek komunistického aparátu.
Dokumenty StB musíme zveřejňovat
Podlě Žáčka to jsou jediné možné prameny, které má ústav k dispozici. Používá je i Národní bezpečnostní ústav nebo policie. "My tyto věci musíme zveřejňovat," popsal smysl zveřejňování dokumentů Státní bezpečnosti.
Skalník byl uveden jako spolupracovník komunistické tajné bezpečnosti, jenž infomoval řídící pracovníky o zakládání Občanského fóra v listopadu 1989. V publikaci mapující zakládání OF nedoastal prostor k vyjádření, nelíbilo se kritikům práce Žáčkova ústavu.
"Nejsme v roce 1990, ale v roce 2010. Ta informace je 20 let známa," odmítl výtky Žáček, jenž byl v roce 1989 jedním ze studentských vůdců.
Související:
Bok napsal Rejžkovi: Jsi zmetek a srab, až tě potkám, tak ti nařežu
Foto: Mediafax
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ann