Skandál, který vypukl kolem nákupu obrněných transportérů pandur, rozpoutá zřejmě i další kauzy. Například tu, jak a za co utrácí peníze ministerstvo obrany. Podle zjištění Hospodářských novin zadává zakázky bez výběrových řízení či veřejných soutěží. A velmi neprůhledně.
Ministerstvo: Nemáme čas na výběrová řízení
Jen za roky 2007 a 2008 utratila armáda ve výběrových řízeních za zbraně a techniku šest miliard, a to bez vyhlášení výběrových řízení. Ministerstvo uvádí dva důvody, proč tomu tak bylo: buď nutnost koupit zbraně rychle, kdy není čas na vyhlašování výběrových řízení, nebo osvědčenost toho kterého typu zbraní či výbavy. Právě na základě tohoto argumentu koupila armáda lehká obrněná auta Iveco a Dingo za téměř pět miliard korun.
A právě v souvislosti s kauzou pandurů si politici uvědomili, že by zadávání zakázek mělo probíhat transparentněji než dosud. Mohly by se zrušit výjimky, kterých politici hojně využívají, kdy se zakázky mohou zadávat i bez tendru. "To je problém, " uvedl pro HN předseda ODS Mirek Topolánek.
Na změnu v zadávání zakázek apelují také sociální demokraté. "No samozřejmě - průhlednost, žádné výjimky, žádné nákupy od prostředníků," popisuje stínový ministr obrany za ČSSD Petr Hulinský, jak by jeho strana navrhovala vyřešit problém s neprůhledností zakázek.
České zakázky se řeší i v Bruselu
Problémy s českými tendry se řeší ale už i v Bruselu. Podle Hospodářských novin se italskému výrobci letadel Alenia nelíbí podivný obchod české armády se španělskou firmou CASA, které bez výběrového řízení získalo zakázku na 3.5 miliardy. Italský výrobce si tak na neprůhlednost zadání zakázky stěžuje u Evropské komise.
Foto: moccz.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas