Peníze budou. Armáda se chce zbavit desítek letadel

09.06.2011 21:20 | Zprávy

Podzvukové a nadzvukové letectvo je už několik desítek let součástí výzbroje Armády ČR. Tato koncepce však již brzy platit nemusí, jelikož podle informací ParlamentníchListů.cz je možné, že se v budoucnu naše vzdušná obrana opře jen o nadzvuková letadla.

Peníze budou. Armáda se chce zbavit desítek letadel

Nečasova vláda nedávno schválila tzv. Bílou knihu (ZDE), tvořící základní koncept obrany státu. Kniha zároveň popisuje současný stav všech obranných struktur země a poukazuje na řadu problémů, ať už nedostatek vojáků či zastaralou techniku. Ve výzbroji naší armády se počítá se zachováním taktických podzvukových i nadzvukových letadel, nicméně z podzvukového arzenálu se značně ukrajuje.

Vrtulníky odlétají

Komise sepisující Bílou knihu mimo jiné navrhla vyřadit postupně z užívání útočné vrtulníky Mi-24 a Mi-35, kvůli nízké balistické ochraně a zastaralé avionice, jelikož nejsou interoperabilní v NATO. Náklady na modernizaci by podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) dosáhly několika miliard, proto považuje za vhodnější řešení do této schopnosti dále neinvestovat a novější Mi-35 co nejdříve prodat.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek připustil, že se naše armáda bude orientovat jen na transportní činnost vrtulníků. „Chceme se soustředit na schopnosti dopravního vrtulníkového letectva, které je využitelné jak v rámci kolektivní obrany NATO, tak i pro Integrovaný záchranný systém. Tyto stroje jsou, jak víme, nasaditelné i v operacích," uvedl v minulosti Picek.

Psali jsme:
Politici přesně neví: Co koupit nové stíhačky? Většina je pro
Vondra dorazil na Primu. Véčkaři možná vzteky vypínali obrazovky


Irácký odkup

Vzdušný prostor ČR nadále stráží stroj domácí výroby L-159 Alca, lehký víceúčelový bojový letoun určený především k podpoře pozemních vojsk, vedení průzkumu a v omezené míře k vedení vzdušného boje. Armáda České republiky v polovině 90. let přislíbila pokrýt 25 procent nákladů na vývoj tohoto bitevníku a zavázala se objednat celkem 72 kusů letounů v různé modifikaci. Stroje L- 159 dnes tvoří páteř protivzdušné obrany a slouží na 4. základně taktického letectva Čáslav a 32. základně Náměšť nad Oslavou. Postupem času se však ukazuje, že armáda si letadel L 159 objednala až příliš moc a že všech 72 letadel nepotřebuje.


Aero L159A ALCA :


O 24 letadel už minulý týden projevilo zájem irácké ministerstvo obrany a že to nebylo jen plácnutí do vody dokazuje reakce ministra obrany Alexandra Vondry. „Nepamatuji se, že bychom někdy byli v tak pokročilém stadiu jednání. Irácké vzdušné síly si zvolily letoun L-159," potvrdil na konci května po jednání na iráckém ministerstvu obrany Vondra. Iráčanům byl navíc nabídnut výcvik pilotů.

Teoretizování

Pro vzdušnou obranu České republiky nemají podle spoluautora Bílé knihy Libora Stejskala bitevníky L-159 valný význam: "Jsou jen proti pozemním cílům. Ve výzbroji jsou drženy jen kvůli školení pilotů. To je na Alkách daleko levnější než na Gripenech," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz záměr Stejskal. V současnou chvíli je v inventáři 71 kusů, pokud by Iráčani odkoupili 24 kusů, zůstane jen 47 kusů. "I to je moc, ideální stav je 24 plus 4 do zálohy," konstatuje pro redakci pracovník střediska bezpečnostní politiky CESES Stejskal.

Na otázku, zda by ministerstvo povolilo další odprodej i v případě ideálního stavu, Stejskal však již neodpověděl. "To už je příliš velké teoretizování."

Gripeny stačí

Stínový ministr obrany Jan Hamáček (ČSSD) si dokáže představit české letectvo opírající se jen o nadzvukové stroje. "Teoreticky to možné je, ale nebylo by rozumné rušit podzvukové letectvo, vhledem k tomu, že letouny L-159 Alca i předchůdci Albatros jsou z dílny domácího Aera Vodochody. (většinovým vlastníkem Aera je slovenská společnost Penta, pozn.red) Na druhou stranu však 14 nadzvukových Gripenů pohodlně stačí na obranu našeho vzdušného prostoru," argumentuje pro ParlamentníListy.cz Hamáček. Gripeny mají už za sebou historicky první mezinárodní misi. V roce 2009 operovaly v Pobaltí, kde zajišťovaly ochranu v rámci Severoatlantické aliance.

Nabídky se hrnou

Sociálnědemokratická vláda v roce 2005 rozhodla o desetiletém pronájmu 14 stíhaček JAS 39 Gripen za 20 miliard korun. A přestože pronájem končí až v roce 2015, chce ministerstvo obrany vypsat výběrové řízení na nákup, případně pronájem nových nadzvukových stíhaček ještě letos. Do tendru se zatím přihlásilo pět zájemců.

USA nabízí stroje F-16 a F-35, Francie letoun Rafale, a švédská vláda by pochopitelně ráda prodal Gripeny. Britsko-německý koncern Eurofighter pak nabízí drahé, nicméně velmi kvalitní bitevníky Typhoon.

  • Další zprávy v rubrice Armáda 


Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…