Omnipol ani Maďaři Aeru nepomohli

08.04.2021 19:57 | Zprávy

Největší tuzemský výrobce letadel, Aero Vodochody, může doplatit na partnerství s Omnipolem a maďarskými investory. Kamenem úrazu se stal nový letoun L-39 NG, do něhož Aero vložilo veškeré personální i finanční síly. Ačkoliv Omnipol sliboval Aeru proniknutí na zahraniční trhy, zakázky na odběr letounů se zdají nejisté.

Omnipol ani Maďaři Aeru nepomohli
Foto: aero.cz
Popisek: Bojové letouny - ilustrační foto

Zveřejněné výsledky hospodaření za rok 2019 ukazují, že Aero hospodařilo se ztrátou a ačkoliv společnost za loňský rok očekávala až dvonásobný nárůst tržeb a návrat do černých čísel, změna se nekoná. Na vině může být především špatná strategie bývalého vedení, které vsadilo vše na výrobu a vývoj cvičného letounu L-39 NG a zrušilo veškeré ostatní civilní programy, na kterých Aero stavělo. 

Vlastník Aera, skupina Penta Investments, viděla řešení v prodeji továrny do maďarských rukou, jmenovitě Andráse Tombora, člověku blízkému premiéru Orbánovi. Ačkoliv ÚOHS schválil transakci už loni v říjnu,Tombor není schopen refinancování zajistit a obchod se odkládá. 

Podle důvěryhodného zdroje má zadrhnutí transakce souviset i s potížemi spolumajitele Penty Haščáka, který na Slovensku čelí trestnímu stíhání: Jeden z nejbohatších Slováků je podezřelý v kauze Gorila, která souvisí s uplácením vysokých slovenských politiků a úředníků společností Penta, která měla údajně výměnou za úplatky získat vliv na privatizaci a chod některých podniků. Reputační problémy Penty můžou potenciálně ohrozit i bezpečnostní prověrku NBÚ, kterou společnost vyrábějící vojenskou leteckou techniku potřebuje. 

Ani další předpokládaný menšinový vlastník Aera, zbrojařská firma Omnipol, Aeru nepomohl. Ze všech slibovaných zakázek do zahraničí zatím žádná pořádně nevyšla. Přitom Omnipol loni na podzim sliboval, že do konce roku bude mít dva nové kontrakty na L-39NG.

Dlouhé roky Omnipol prezentoval svůj úspěch prodejem letounů pro senegalské vojenské letectvo. Přestože již na začátku roku 2018 byla uzavřena předběžná dohoda o prodeji 4 kusů letounů, dodávky pro Senegal jsou v tuto chvíli odsunuty na neurčito. Na vině je nedořešené financování celého projektu. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…