Pro někoho mohou být zveřejněná čísla o chudobě v Česku hrozivá a dokonce i vyvolat vzpomínky na konec roku 1989 a slova z projevu hlavní postavy tehdejších revolučních událostí. „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány,“ pronesl tehdy Václav Havel.
O tom, že k dělení, a to mnohdy drastickému, za více než dvacet let došlo, svědčí i schválená vládní strategie sociálního začleňování do roku 2020. Z ní vyplývá, že chudoba a sociální vyloučení hrozí celkem 1,58 milionu obyvatel Česka. Z nich 128 500 nemá ani dostatečný příjem, ani materiální vybavení a ani práci. Pod hranicí příjmové chudoby tak v ČR žilo 990 tisíc lidí. „Z tohoto počtu bylo 256 600 dětí a 100 200 osob nad 65 let,“ upřesnili autoři dokumentu. Chudobou tedy trpělo 14 procent dětí a šest procent seniorů.
Výsledkem vlády pravice je nejnižší míra ohrožení chudobou v EU
Z dokumentu je zřejmé, že míru příjmové chudoby v Česku významně ovlivňuje vyplácení dávek, podpor a důchodů. Bez nich mohlo v roce 2011 do chudoby spadnout skoro 38 procent lidí, tedy více než třetina populace. Jen díky penězům od státu tak jejich podíl činil jen 9,8 procenta. V zemích Evropské unie se vydává na sociální zajištění v průměru kolem 29 procent hrubého domácího produktu, v Česku zhruba 20 procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník