Dle různých náznaků se pomalu blíží výběr nástupce současného pražského arcibiskupa Dominika Duky. Podle církevních zvyklostí podává každý duchovní v době dovršení věku 75 let rezignaci na svůj úřad. Ta může, ale nemusí být přijata. Podobně se stalo i kardinálu Dukovi, který před třemi lety svého kanonického věku dosáhl, ale papež ho požádal, aby ve svém úřadě pokračoval. Jeho nástupce se doposud nenašel, přestože se informace o brzké změně na nejdůležitějším církevním postu v zemi pravidelně objevují.
ParlamentníListy.cz měly při příležitosti dovršených sedmdesátých osmých narozenin kardinála Duky příležitost hovořit s jedním vysoce postaveným církevním činitelem, který nám hledání nástupce na svatovojtěšském stolci uvedl do nových a nejspíš i nečekaných souvislostí.
„Liberální kavárna se už nemůže dočkat, až Duka zmizí. Vadí jim, protože se jich nebojí a jejich metody na něj neplatí. Nezalekl se komunistů, jejich kriminálů, nezalekne se ani těchto nových svazáků,“ otevírá svůj popis situace zdroj redakce, jehož identitu redakce PL zná, ale z pochopitelných důvodů ji nebude sdělovat.
Připomeňme, že kardinál Duka převzal úřad pražského arcibiskupa v roce 2010 po kardinálu Miloslavovi Vlkovi. Ten byl v církevních kruzích považován za liberálního člověka, ale lidem spíše utkvěly v hlavě jeho spory se státem o majetek a katedrálu. Duka byl z tohoto pohledu jeho protipólem. Vztah se státem se snažil urovnat, navázal kontakt s vrcholnými činiteli, hned po svém nástupu se dohodl s prezidentem Klausem na společné správě katedrály a v roce 2012 i na církevních restitucích.
„Míla Vlk měl představu církve jako křesťanského proudu společnosti, s převodní pákou v podobě lidovecké strany, KDU-ČSL. Nebyla to špatná myšlenka, ale na její širší prosazení ve společnosti neměl Vlk dostatek sil. Jeho vize se definitivně zlomila při sčítání lidu v roce 2001, kdy se ukázalo, že církev nemá ve společnosti ani zdaleka takový vliv, jak se předpokládalo. Od té doby byl jeho mandát marný, zahořkl ve své nereálné pozici. Duka naopak pochopil, že s lidovci to nikam nedotáhne, tedy pokud nechtěl dopadnout jako Vlk a poslední roky v úřadě existovat na okraji zájmu veřejnosti. Proto si zadal s politikou. Jednal prozíravě, protože nový arcibiskup se teď bude moci soustředit na to, co je podstatné, a nemusí být s politikou za každou cenu tolik zadobře“, naznačuje náš zdroj, jak by mohl vypadat budoucí pražský arcibiskup.
Podle našich zjištění prý významnou roli v hledání Dukova náhradníka hraje byznys a peníze. Současný pražský arcibiskup totiž odmítal svěřit značné majetky do podivných rukou. „Pokud se ale ptáte na budoucího arcibiskupa, srovnejte si to i v kontextu toho, že se hledá správce majetku z církevních restitucí. Na ty by si rádi sáhli mnozí, mimo jiné i lidovci, byť se o ně nezasloužili ani trochu. A ti by si přáli návrat do církevních myšlenkových poměrů před rokem 2010,“ sděluje náš zdroj.
Proto prý vidíme ty mediální manévry k liberálnímu arcibiskupovi. „Je to hnáno k tomu, aby se uspokojila halíkovská kavárna, zároveň ale také, aby církevní majetek skončil pod správnou kontrolou, s touto představou nekolidující. Spojnicí obou zájmů je pak osoba developera Luďka Sekyry,“ poodkrývá náš zdroj nečekaného zákulisního hráče v pozadí.
Lidovci by podle jeho názoru mohli přes nového arcibiskupa získat zpět svůj vliv v církvi, developer Sekyra levně získat do své správy církevní miliardy, biskupové poměrně solidní zhodnocení, ke kterému by Sekyra jako bonus přidal i další drobné na církevní projekty, které by vyhovovaly jeho amatérským filozofickým představám, dost by zbylo určitě i na lidovce a jejich prázdnou pokladnu. A jako poklop by tomu všemu měl posloužit plzeňský biskup Tomáš Holub, který je v liberálním prostředí velmi oblíben a podle všeho je do pozice nového pražského arcibiskupa liberálními církevními kruhy dlouhodobě generován.
O biskupu Holubovi se už skutečně několik let mluví jako o nástupci kardinála Duky. V této souvislosti se mezi biskupy zmiňuje v podstatě jako jediný. ParlamentníListy.cz o ambicích „restitučního biskupa“ Holuba psaly už v roce 2017 (ZDE).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka