Sněmovna označila ruskými agenty zosnovaný výbuch ve Vrběticích za „teroristické útoky“ a odsoudila je. Česko i Rusko si už vzájemně vypověděly diplomaty, nicméně další reakce z české strany má přijít. Rusové totiž nepostupovali recipročně a našich diplomatů ze země vykázali víc. Vláda tak zřejmě přitvrdí. Jak silná protireakce přijde, zatím nikdo veřejně neví.
Jisté zatím je, že zahraniční partneři České republiky z EU a spojenci z NATO dosud příliš solidarity nevyjádřili. Dosavadní nečinnost už byla terčem kritiky. Zatímco v případu otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii před dvěma lety na znamení solidarity vyhazovaly velvyslance prakticky všechny západní země, v našem případě k tomu zatím nikdo nepřistoupil.
Očekává se, že své k celé kauze sdělí prezident republiky, který by měl vystoupit v neděli v pořadu Partie na CNN Prima News. Jde o dlouhodobě plánovaný rozhovor. Zemanovi však patrně vyhovuje, že si mohl ponechat čas na promyšlenou reakci, doplněnou dalšími zjištěními. Během úterý se totiž na Hradě setkal s policejním prezidentem Švejdarem, který ho o případu Vrbětic podrobněji informoval. Lze rovněž očekávat, že šéf policie nebude jediný, kdo podrobnější informace prezidentovi poskytne. V politických kuloárech se mluví o tom, že prezident má víceméně dvě varianty, jak reagovat. Buď je tíha důkazů o akci ruských tajných agentů tak silná, že potvrdí původní postoj a plně se postaví za dosud podniknuté kroky a maximálně zkritizuje opozici za přehnané reakce. Druhou možností pak podle našich informací může být i zmínka o určitých pochybnostech a nejasnostech ve vyšetřování ze strany BIS, a to včetně načasování, kdy o celé kauze informovala vládu.
Světlo do případu výrazně vnesl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který veřejně konstatoval, za jaký konec orgány činné v trestním řízení vzaly celé vyšetřování.
„Z právního hlediska není věc prověřována jako trestný čin teroristického útoku, neboť nebyl v dané věci porušen chráněný zájem spočívající v poškozování ústavního zařízení nebo obranyschopnosti České republiky ve smyslu paragrafu 311 odstavce 1 trestního zákoníku. Trestní zákoník nezná pojem státní terorismus. Je čistě na politické reprezentaci, jak toto jednání v politické a mediální rovině označí,“ uvedl Zeman.
ParlamentníListy.cz zajímalo, jak se k vývoji kolem celé kauzy staví česká diplomacie a vládní kruhy. Naše zjištění vypovídají především o tom, že aktuální reakce z opozičních lavic jsou výrazně přehnané a spíše si většina zasvěcených myslí, že řadě opozičních politiků jde v jejich vyjádřeních o domácí politické body, nikoli o vyřešení krize. Dále už nechme promluvit zdroj redakce blízký vládním kruhům, který je s děním kolem případu značně obeznámen.
„Hrajou (opozice, pozn. red.) to na vnitřní politiku, padají z nich takové šílenosti, jako by chtěli vyhlásit Rusku válku. Nechci nic podceňovat, celé to je velice vážné, diplomacie to řeší nonstop dnem i nocí, ale ty válečnické výkřiky, které sypou do médií, to všechno jen zhorší a podělají. Ta míra hysterie je šílená, jakýkoli rozum šel zcela stranou. Takhle se to prostě nedá dělat. Důvodné obavy o jednotnost přístupu české politické scény je plně namístě. Nikdo pořádně nevidí do hlavy premiérovi, prezidentovi, nikomu. Nevíme, co bude a jaký bude další postup. Hrozí opět, že budeme vypadat zvenku jako rozhádaní amatéři, co nejsou schopni táhnout za jeden provaz ani v takové vypjaté situaci,“ zoufá si náš zdroj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka