Ten se domnívá, že o šíření tzv. poplašné zprávy nejde. A to hned z několika důvodů.
"U nás prakticky neexistuje judikatura, tedy rozhodnutí vyšších soudů týkajících se tohoto trestného činu, která se týká této problematiky. Je jen jedno rozhodnutí z roku 1997, a v něm šlo o poměrně bezvýznamnou věc - hlášení bomby ve škole. Jinak jsou rozhodnutí jen prvorepubliková, a ta mají trochu jiný charakter. Tedy nelze poukazovat na to, že třeba Nejvyšší soud ČR nějak v podobné věci rozhodoval a projevil nějaký právní názor na to, co je či není šířením poplašné zprávy. Ale ten paragraf je docela jasný, v základní formě i v tzv. kvalifikované skutkové podstatě - tedy v tom, co je uvedeno v dalších odstavcích. Kdyby se jednalo o nepravdivou zprávu a kdyby došlo ke škodě velkého rozsahu (5 a více milionů korun) - byl by pachatel ohrožen trestem až 8 let vězení," uvedl pro ParlamentníListy.cz.
Ta zpráva, aby byla poplašná, musí být lživá - a to tato tak zcela není....
K jeho přesvědčení o tom, že se nejedná o překročení zákona, ho vede to, že zmiňovaná zpráva, která se objevila na internetu nejenom s českým obsahem, není jednoznačně nepravdivá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová