Vědecký pracovník, který emigroval v 70. letech do Německa a stále v něm žije, se ve svém vystoupení zabýval především dvěma tématy – situací v ekonomice a uprchlickou krizí.
„V 70. až 80. letech minulého století se už setkáváme s dozníváním ekonomického boomu ve světě u vyspělých zemí a také se začal vyčerpávat fenomén globalizace. Jde o dlouhodobější ukončování růstové fáze v ekonomice, i když je všude snaha ho znovu nastartovat. Trh je přesycený a podnikatelé jen těžko vytvářejí další úspěšné projekty. Banky nabízejí peníze – levné úvěry – ale není o ně zájem, protože je těžké na trhu uspět. Zažíváme nejen konec hospodářského růstu, ale i konzumní společnosti,“ konstatoval hned v úvodu politolog Robejšek. Dále vysvětloval, že tyto znaky jsou v současné době nejvíce patrné u zemí společenství BRICS (Rusko, Čína atp.), kdy začal ochabovat boom s levnou asijskou prací. Ta totiž vyvolala v Evropě i jinde zánik některých odvětví, spustila větší nezaměstnanost, a tak poklesla i koupěschopná síla. Tento negativní trend pak posílila finanční krize, která vypukla v roce 2008. Po té se ještě více posílila i zadluženost některých států.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán