Tak zní oficiální úvod k filmu Selský rozum, za nímž jako producent stojí i veřejnoprávní Česká televize. Režijně ho vytvořila dvojice Zuzana Piussi a Vít Janeček. Film také využívá práce novinářů v této oblasti a několik jeho scén podle tvůrců přímo sleduje autory nedávno vydané knihy Žlutý baron Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku, oba z málo významného a známého webu Deník Referendum.
ParlamentníListy.cz byly jen pár dnů po online premiéře snímku upozorněny na to, že peníze pro práci výše zmíněného páru novinářů z Deníku Referendum, tedy pro dvojici Vlasatá a Patočka, mohly téct z veřejných prostředků. Konkrétně se podle našich zdrojů mohlo jednat o marketingové prostředky ze společnosti ČEPS (akciová společnost ČEPS působí na území České republiky jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence na přenos elektřiny). Ta podléhá Ministerstvu průmyslu a obchodu České republiky, které už řadu let řídí sociální demokracie.
- téma snímek Selský rozum
A tak jsme se začali ptát politiků, institucí i samotných novinářů, jestli je pravda, že Deník Referendum, který je dlouhodobě spjat s ČSSD, platí veřejné prostředky, které navíc mohou být právě v režii sociální demokracie. Dodejme navíc, že společnost ČEPS přiznala, že peníze do společnosti Jakuba Patočky (Vydavatelství Referendum s. r. o.) opravdu nalila. „Společnost ČEPS se v rámci propagace svojí činnosti zaměřuje i na inzerci, a to především v celorepublikových tištěných médiích. Široké veřejnosti tak chceme osvětovou formou sdělit, kdo jsme, co děláme, a zejména proč je naše úloha v energetice tak důležitá. Uvědomujeme si však, že online média jsou tím, co dnes lidé vyhledávají a využívají jako zdroj informací. Proto když jsme obdrželi nabídku od Deníku Referendum, přišlo nám jako dobrý nápad vyzkoušet si, zda naše reklama bude fungovat i v tomto typu médií. Vzhledem k tomu, že inzerce v rámci zmíněného online média dosahuje dobrých výsledků, uvažujeme o rozšíření spolupráce i na další zpravodajské servery včetně Parlamentních listů,“ uvedli zástupci ČEPSu. Kolik Patočkově společnosti dali, nevíme. Jaký konkrétní efekt Patočkův web měl, také nevíme. Zdali mohly být tyto státní peníze zprostředkovaně použity rovněž na tvorbu filmu Selský rozum, nevíme. ČEPS se již k dalším otázkám nevyjádřil.
Na zvláštní náhodu, kdy novinář Deníku Referendum, který je dlouhodobě spojován s ČSSD, dostane peníze z ČEPSu, které pro změnu ovládá ministerstvo průmyslu, a tím pádem znovu sociální demokracie, jsme se ptali dále. „Asi vás nepotěším, já se jako ministr financí zabývám tím, co je pro občany této země důležité. Teď to byl třeba státní rozpočet. Takže nevím, o čem je dokument Selský rozum, stejně jako jsem doteď nevěděl o existenci Deníku Referendum. Možná je to tím, že se aktivně neúčastním volební kampaně. Pokud je vaše podezření o roli ČEPS oprávněné, a mne by to díky pokleslé politické kultuře nepřekvapilo, je to další důkaz o ‚transparentnosti‘ tzv. tradičních politických stran,“ řekl redakci ministr financí Ivan Pilný.
„Neznám ten ‚příběh‘, ale pokud je to tak, jak uvádíte, jde o velmi podivné praktiky. A možná, že by se našla i jiná ‚zcela nezávislá‘ periodika, která fungují podobným způsobem. Důkazy nemám, nejsem policista, ale stačí si leckdy přečíst pár článků a o ‚objektivitě‘ musí mít každý jasno,“ řekl nám ministr obrany Martin Stropnický. „Pokud se jakékoli médium řídí poptávkou a požadavky politických stran, natož pak jejich finančními příspěvky, je to nejen hnusné, ale svědčí to i o ubohosti daného média,“ sdělila ministryně místního rozvoje Karla Šlechtová. „Vůbec mě to nepřekvapuje, ale pokud to tak je, je to nehorázné! Koneckonců, hlavní osoba tohoto média, Jakub Patočka, je dle dostupných informací člen sociální demokracie a údajně snad i poradce premiéra,“ řekl ostře ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: B. Richterová a T. A. Nový