„Část naší politické scény po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem kvičí tak bolestínsky, že je to dospělých lidí až nedůstojné. Ubulené žalobníčkování připomíná tón rozmazleného děcka, které nemůže při své premiéře na plácku za vsí rozdýchat, že ho soupeřící děti nechtějí nechat dát gól. Není to zrovna jev nový. Kdekdo na našem politickém i mediálním hřišti má pocit, že když ten druhý koná jinak, než by se kdekomu líbilo, tak to musí být konání nelegální, nelegitimní, zakázáníhodné. A ono je to přitom jen konání v zájmu někoho jiného. Gólem do jiné branky,“ píše Jakl v článku s titulkem "Trilobit Schwarzenberg a dinosaurus Kalousek žalují na to, co sami zavedli".
Úřednickým vládám nefandím, ale Zeman na to má právo
Sám Jakl není zastáncem úřednických vlád a podle něj se k nim sahá až příliš často. Je to dle jeho názoru varianta vhodná pro případ katastrofy nebo absolutně neřešitelné politické krize, a ne pro řešení v situaci, kdy možná existuje reálná většina v Poslanecké sněmovně. To, že se mu tento krok nelíbí ale neznamená, že je protiústavní.
„Co se někomu nelíbí, nemusí být hned protiústavní či nelegitimní. V české společenské debatě se běžně směšují deskriptivní a normativní výroky. Když řeknu, že se věci mají tak a tak, ihned jsem napaden, že se mi to tak líbí. Jenže hodnocení a popis je fakt něco úplně jiného. Toto rozlišení ale dnešnímu politicko-mediálnímu vytí schází. Ne že si jeho autoři řeknou, že holt soupeř dal gól, oni považují každý gól ve vlastní síti za neplatný a volají po jeho neuznání,“ upozorňuje Jakl, který nyní pracuje v Institutu Václava Klause.
Kalousku a kníže, celá architektura ústavního systému se změnila
Zavedením přímé volby prezidenta a změnou Ústavy podle Jakla dosavadní ústavní zvyklosti přestaly platit a s posíleným mandátem Zemana vycházejícího z přímé podpory občanů se tvoří nové. Prezident totiž nečerpá svou legitimitu od Parlamentu.
„Všichni političtí dinosauři Kalouskové a političtí trilobiti Schwarzenbergové dokola omílají, že kromě zavedení přímé volby prezidenta se Ústava nijak nezměnila a tedy i pravomoci prezidenta republiky jsou pořád stejné. Odvolávají se na dosavadní zvyklosti a precedenty. Jenže nepochopili, že všechny zvyklosti a precedenty s přímou volbou prezidenta padají. Zavedení přímé volby mění úplně vše. Celou architekturu ústavního systému,“ vysvětluje Jakl.
„Mnozí si jistě mysleli, že zavedením přímé volby získají laciné body u veřejnosti, které dají čuchnout k pocitu, že se podílí na moci, ale že jinak vše pojede jako dřív a staří političtí matadoři si dál podrží všechny zdroje své moci. To se ale přepočítali. Šlo o body pěkně drahé. Zavedením přímé volby skončil Parlament jako jediný mocenský suverén, jako jediný reprezentant vůle lidu. Máme tu zdroje vůle lidu dva. A oba jsou zcela legitimní a rovnocenné. Z obou plyne stejně silný mandát od voličů, ovšem mandát velmi rozdílný,“ dodal Jakl.
Podle Jakla u nás poloprezidentský systém namísto čistokrevné parlamentní demokracie nezavádí Miloš Zeman, nýbrž ti, kdo odhlasovali přímou volbu prezidenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík