„Třicátý květen 2015 se zapíše do brněnské historie černým písmem,“ svěřil se pro ParlamentníListy.cz známý moravský válečný veterán z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jiří Jaroš. Brněnská radnice v čele s primátorem Petrem Vokřálem (ANO) si do svých prostor oficiálně pozvala delegaci sudetských Němců v čele s jejich předákem Berndem Posseltem. „Dojemně a nadšeně je vítala celá současná smetánka i někteří obyvatelé Brna. Člověku z toho až mrazilo, když ve svých proslovech sdělovali, že je nutno se omluvit za tzv. „pochod smrti“,“ řekl Jaroš.
Podle tohoto historika je přitom mylné tvrzení odsunutých Němců, že jich během pochodu do Pohořelic zahynuly dvě tisícovky. „Měli být ubiti, zastřeleni a jinak vražděni. Nic z toho není pravda! Ano, umírali na epidemii úplavice a na vyčerpání. Celkový počet z dobových materiálů je ale jen šest mrtvých. Odsun probíhal na základě dohody spojenců a byl zařazen do Benešových dekretů. Zároveň sloužil jako ochrana německy hovořících občanů proti lynčování. Doba okupace se na myšlení lidí podepsala. Hrůzy, které si české obyvatelstvo vytrpělo, musely logicky vyvolávat odezvu,“ vysvětluje odbojář Jaroš tehdejší dobu i nesprávnost posuzování tehdejších událostí dnešním pohledem lidí, žijících už 70 let v míru.
Příchod vrcholného představitele landsmanšaftu za bránu brněnského kláštera je tak podle historika Jaroše velkým políčkem všem obětem nacistické okupace i všeho zla, které v naší zemi Němci způsobili. „Lhostejnost obyvatel našeho města je předvojem něčeho zlého. Hnědnutí naší společnosti je velkým nebezpečím pro demokracii. Zbývá otázka, kdy začne hon na čarodějnice? Lidé bděte! Braňte demokracii a svobodu!“ apeluje emocionálně Jaroš.
Nemáme na vás čas, média!
Vedení Brna se o „freundšaftu“ se sudetskými Němci s médii nechce vůbec bavit. Redakce Parlamentních listů poslala na tiskový odbor magistrátu, přímo primátorovi a jeho první náměstkyni Kláře Liptákové (KDU–ČSL) sérii otázek, kdo Landsmančaft za vedení Brna pozval, proč se tak stalo, o čem spolu primátor Vokřál a Bernd Posselt jednali a co Brno v této oblasti chystá do budoucna. Přes opakované urgence však nikdo z vedení Brna redakci na její otázky neodpověděl. „Pan primátor bohužel nemá čas,“ odůvodnila mlčení svého šéfa jeho asistentka Alena Horká. Na PR gratulaci tenistce Šafářové si však Babišův člověk Petr Vokřál čas udělal.
Jednání části brněnských politiků nechápou ani váleční veteráni ze sousedního Hradeckého kraje. „Proč brněnští radní plivou do tváře obětem II. světové války? Nedávno se primátor Petr Vokřál omluvil sudetským Němcům za tzv. odsun a 30. května 2015 pak s představiteli města přijal delegaci, v jejíž čele byl spolkový předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, asi jako kdysi při zabrání pohraničí,“ zuří mluvčí východočeských odbojářů Rostislav Kotrč. Nejhorší podle Kotrče je ale fakt, že setkání se zúčastnil i pravoslavný biskup Igor Slaninka, ačkoliv pravoslavná církev za II. světové války byla v protektorátu Čechy a Morava zakázaná a mnoho věřících, duchovních i její představitel biskup Gorazd byli zavražděni gestapem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš