Případ klatovské nemocnice a někdejšího tamního primáře dětského oddělení Jiřího Havránka je až k neuvěření. Policie totiž Havránka podezírá z týrání dětí. U zhruba deseti dětí ve věku jednoho až dvou let totiž prý Havránek prováděl od května 2012 do května 2013 sadistické zákroky, které málem skončily smrtí. Případ byl ale odložen kvůli psychické poruše lékaře. Jako první o Havránkově kauze informoval deník Právo, posléze informaci o lékaři převzaly další internetové verze novin.
Podle policie trpí Havránek bipolární afektivní poruchou, která byla dříve známá jako maniodepresivní psychóza. Tato diagnóza přitom lékaře zachránila před trestním stíháním za těžké ublížení na zdraví, protože v době činu byl nepříčetný.
„Policisté prověřovali podezření z ublížení na zdraví v klatovské nemocnici. S ohledem na výsledek znaleckého zkoumání podezřelé osoby případ odložili. Rozhodnutí bylo rozesláno všem poškozeným, kteří proti němu mají právo stížnosti,“ řekla Právu vedoucí státní zástupkyně v Klatovech Jiřina Vítovcová.
Modřiny, boule, zakrvácená hlava, boj o život
Co se konkrétně dělo? Tak třeba u dvouleté dívky, která měla lehké popáleniny, se Havránek třiadvacetkrát pokoušel zavést kanylu do žíly. Havránek měl této malé holčičce přitom způsobit obrovskou bolest, neboť byla při tom plně při vědomí. Po zásahu měla dívenka na těle modřiny i boule a zakrvácenou hlavičku. Podle znalců u ní došlo k psychické újmě. Jeden z chlapců bojoval po špatně provedené anestezii dva týdny o život v umělém spánku. Další malou holčičku musela dokonce ošetřit záchranná služba a maminka se až později dozvěděla, že její dceru zachránili na poslední chvíli díky intenzivnímu oživování. Jiné děti po ohrožující dávce anestetik musely být dokonce převezeny do plzeňské fakultní nemocnice.
V policejním protokolu o odložení věci je ale podle Práva uvedeno, že lékař neměl v úmyslu poškodit zdraví dětí, ovšem nedokázal se údajně ovládnout. Odborníci přičítají Havránkovo chování chorobě. „Své počínání nemohl ovládat a nerozpoznával jeho škodlivost. Paradoxně jednal v přesvědčení, že profesně dělá pro pacienty jen to nejlepší,“ stojí dle Práva v posudku.
Havránek údajně o svém zdravotním stavu věděl a nyní prý nadále pracuje v oboru, ačkoliv vyhláška Ministerstva zdravotnictví řadí bipolární poruchu mezi nemoci, které vylučují způsobilost k výkonu lékařského povolání. Působí dosud jako primář v nemocnici v Rakovníku, a to znovu jako primář dětského oddělení.
Marková: Musí mu být pozastavena činnost lékaře
Poslanci ze sněmovního zdravotního výboru nad kauzou kroutí hlavou.
„Určitě tento případ zarážející je, na druhou stranu ale těžko může někdo k tomu cokoliv zasvěceného říci, neboť to není úplně jasné. Asi by bylo dobré ptát se těch, co onu situaci v klatovské nemocnici znali lépe. Myslím ale, že by se vše mělo řádně prošetřit. Pokud je to tak, jak píší média, tak je to špatné a vidím to jako selhání kontrolních mechanismů, které dosud ve zdravotnictví fungují. Je třeba z toho vyvodit závěry, minimálně tomuto lékaři musí být pozastavena činnost lékaře do řádného vyšetření. Asi by měl z toho vyvodit okamžité závěry i jeho přímý nadřízený,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz poslankyně Soňa Marková (KSČM).
Exministr zdravotnictví a místopředseda výboru pro zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se napřed zamyslel nad tím, jestli lze zprávě z médií, tak jak byla popsána, vůbec věřit. „To je velmi podivný případ, otázkou je, jestli je to vůbec všechno pravda,“ poznamenal pro ParlamentníListy.cz Heger.
Heger: Musejí ho odstavit od práce
„Pokud to vše ale pravda je, tak je to velmi jednoduché. Je totiž povinností zejména nemocnice takovéto věci hlídat. Druhá instance, která má možnost na takovéto lapsusy dohlížet, je kraj a Česká lékařská komora. Pokud ten člověk trpí poruchou, která by zavdávala nějakému takovému chování, tak pak by ho měli psychiatři odstavit od práce. Já se však k tomu bez nějakých dokladů od policie mohu nyní stěží vyjádřit. Připadá mi na tom případu velmi podivné zejména to, že ho později zaměstnali ještě jinde,“ uvedl Heger.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová