Veřejnoprávní televize, která je terčem kritiky hlavy státu i některých senátorů, se týká také první část pravidelného ohlédnutí za uplynulým týdnem v našich médiích. „Musím říct, že mě v úterních Událostech, komentářích České televize opravdu dostal zpravodaj Miroslav Karas, když hovořil o pohřbu zavražděného opozičního politika Němcova v Moskvě. Cituji ho: ´Na tom pohřbu byli jen samí inteligentní lidi. Ne jako na akcích typu Antimajdan´. Zkusme si to přeložit do češtiny. Když jde někdo na pohřeb opozičního lídra, je to automaticky inteligentní člověk, zatímco když někdo protestuje proti určitému názorovému spektru a vznikne z toho veřejná aktivita typu Antimajdan, tak je automaticky člověk neinteligentní? Nebo jak tomu rozumět?“ ptá se Petr Žantovský.
Připomíná to sedmdesátá léta, když v Rudém právu psali o chartistech jako o ztroskotancích a zaprodancích. „Když ti, co podepsali Chartu, byli ztroskotanci a zaprodanci, tak ti, co ji nepodepsali, byli automaticky co? Vyvolenci nebo nezaprodanci, nebo jak je nazvat? Tohle dělení populace na kladné a záporné hrdiny, na černé a bílé, by mělo mít také své označení. Je zjevné, že pan Karas je zástupce jedné názorové vlny. Pan Karas opakovaně dokazuje při každé další své reportáži z oblasti Ukrajiny nebo Ruska, že se nechová jako novinář, ale jako propagační pracovník jedné zainteresované strany. A pro tu druhou stranu má označení typu ztroskotanci a zaprodanci, tedy neinteligenti. Co je to vlastně za přístup? Kde jsme se to ocitli?“ žasne mediální analytik.
Je načase, aby koncesionáři řekli, že takové zaměstnance ČT nechtějí
Podobné otázky si kladl i při čtvrtečních Událostech, když jejich moderátor Jakub Železný hovořil o návštěvě prezidenta Zemana v USA a Americko-izraelský výbor, který hlavu českého státu na konferenci pozval, charakterizoval jako proizraelská lobbistická organizace. „A řekl to s takovým nádechem, že to vyznělo, jako když se v padesátých letech psalo v Rudém právu o židozednářských imperialistech a nepřátelích lidu. Trošku jsem to v tom cítil. Překvapuje mě to o to víc, že dobře vím, že otec pana Železného je velký obdivovatel židovské kultury i tradic a člověk, který ze svých financí podporoval natáčení různých dokumentů o holocaustu a choval se v době, kdy byl ředitelem televize Nova, stokrát veřejnoprávněji než celá Česká televize s Jakubem Železným teď,“ poznamenává Petr Žantovský.
Zajímalo ho, jak se informování o této události zhostí komerční televize, a tak si přepnul na zpravodajství Novy. „To naprosto objektivně popisovalo vystoupení českého prezidenta na této konferenci. A také tam bylo to poděkování premiéra Netanjahua a další informace. Bylo to pojaté velmi zeširoka, rozsahem asi tak třikrát delší než v České televizi. A já jsem si v tu chvíli začal klást některé otázky. Kam nás pánové Železní a Karasové vlastně strkají? Co to je za propagandu, kterou tady dělají? Pro koho pracují a za jaké peníze pracují? A pokud pracují jenom za naše peníze, tedy za peníze koncesionářů, tak si myslím, že nastal čas, aby koncesionáři řekli, že takové zaměstnance nechtějí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník.
I Nova se chová stokrát veřejnoprávněji než televize k tomu účelu zřízená
Měli bychom si totiž uvědomit, že my všichni jsme zaměstnavateli Miroslava Karase i Jakuba Železného. „A já osobně pana Železného jako svého zaměstnance nechci, protože mě většinou svých profesních výstupů – záměrně říkám profesních, ne profesionálních – nepřesvědčuje o tom, že to je dobře vybraný zaměstnanec, kterého já platím. Takže co pro to mám udělat? To dávám jako řečnickou otázku, protože mám za to, že tito naši zaměstnanci nepracují tak, jak by za naše peníze měli. Nova se chová stokrát veřejnoprávněji i dnes, nejenom za Vladimíra Železného. To je smutné konstatování,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Za druhé téma si zvolil přístup většiny českých sdělovacích prostředků, které se tu a tam snaží distancovat od nějakých takzvaně nedůvěryhodných zdrojů. „Tváří se, že, co se objeví jinde než v našich mainstreamových médiích, není pravda a je to nějaký zlý úmysl od nějakého propagandisty. A ono je to začasté, jak jsem ukázal, právě naopak, že se ta propaganda řine z našich mainstreamových médií. Mám pro to příklad. Už více než týden znám dokumentární reportáž o tom, jak americké jednotky projíždějí estonskými městy. Ta reportáž je k dispozici například na YouTube. Pravděpodobně nikdo ani v České republice nenajde tu odvahu, aby říkal, že YouTube je propagandistický nástroj. To je zcela neutrální půdorys pro rozmanité obrazové a audiovizuální záznamy, což definuji jen pro pořádek, aby i Česká televize věděla, o čem mluvíme,“ podotýká mediální analytik.
O americké armádě na estonském území se dozvídáme s týdenním zpožděním
Jde o záznam trvající přibližně šest a půl minuty, jenž zachytil noční přejezd Estonskem. „Je tam vidět několik desítek transportérů, nějaké tahače na rakety a další vojenská vozidla označená americkými insigniemi. Je to bez jakéhokoli komentáře, jen zcela zjevně americká armáda projíždějící 23. února estonskými městy. S týdenním zpožděním se pak dozvídáme z našich médií – někteří, kteří nespoléhají na naše mainstreamová média, to vědí déle – že se americká armáda chystá uspořádat sérii velkých vojenských cvičení. Nejenom tedy v Polsku a v Pobaltí, ale také v Černomořské oblasti, to znamená v Bulharsku, tedy v blízkosti té ukrajinsko-krymské oblasti, a také na území České republiky,“ konstatuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník