Žádný z domácích sdělovacích prostředků nevyvolá tolik vášní mezi lidmi u nás jako veřejnoprávní televize. Nemůže se jí proto vyhnout ani mediální analytik Petr Žantovský při svém pravidelném ohlédnutí. "V tomto týdnu mne nejvíc zaujalo, jak se – konečně – rozhořela debata o České televizi. Tu odstartoval před nedávnem senátor Jan Veleba svým návrhem, aby lidé, jimž Česká televize prokazatelně ublížila zveřejněním pomluv a nepravdivých informací, byli osvobozeni od placení koncesionářských poplatků. Myslím, že je to dosti složitá konstrukce,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Domnívá se totiž, že pokud by se dostala do praxe, rozjelo by to asi nekonečnou sérii soudů, kde by se dotčení lidé domáhali tohoto typu odškodnění. "Jsem totiž, podobně jako senátor Veleba, přesvědčen, že ve vysílání České televize se podobných křivých nařčení objevuje značné množství a jen dosavadní nepružný právní mechanismus zabraňuje dotčeným se bránit, a tak to prostě házejí za hlavu. Každopádně tím Česká televize přichází o důvěryhodnost,“ poukazuje mediální odborník.
Ukázalo by se, jak lidé po "své“ České televizi touží
Za zásadnější z předkládaného návrhu zákona senátora Jana Veleby považuje jakousi asignační transformaci poplatků. "Tedy že by si poplatník mohl rozhodnout, zda dá jako dosud automaticky poplatek na účet České televize, nebo jej přesměruje, a to dokonce v navýšení, na jiné bohulibé účely, třeba do zdravotnictví nebo sociální oblasti, školství, kultury, církvi a tak dále. To už zní mnohem reálněji a senátor by se tímto návrhem měl zabývat hlouběji,“ myslí si Petr Žantovský, i když si uvědomuje, že asignace jako takové nejsou systémovým ekonomickým prvkem.
Přesto by v daném případě mohly být určitým mezikrokem od plošného koncesování k převodu veřejnoprávní televize na rozpočtový model podle slovenského vzoru. "A také by to lépe ukázalo, jak moc lidé opravdu po 'své' České televizi touží a zda náhodou nepovažují jiné veřejně prospěšné aktivity za poněkud veřejně prospěšnější. To by byl důležitý indikátor i pro další legislativní uvažování o ČT. Fakt, že se touto oblastí už konečně někdo začal zabývat, nejen mezi politiky, ale i v samotných médiích – viz série článků na toto téma v MF Dnes 9. března – ukazuje, že to téma je vskutku aktuální,“ poznamenává mediální analytik.
Arogantní vyjádření amerikanofila Vondry v Hyde parku
Kromě rozproudění debaty o České televizi a koncesionářských poplatcích považuje za důležité poukázat na její zpravodajství, k čemuž ho inspiroval právě deník MF Dnes, když se senátora Jana Veleby tázal, z čeho soudí, že Česká televize informuje jednostranně například o událostech na Ukrajině. "K tomu můžu dát jednoduchý a čerstvý příklad. V úterním Hyde parku byl hostem exministr Alexandr Vondra, známý amerikanofil. Obhajoval, jak se dalo čekat, velmi přesvědčeně, blížící se přítomnost vojsk USA na našem území, proti němuž na druhé straně vystupuje velká část občanů a sepisují se proti tomu i veřejné petice,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník