Návrh na změnu vysokoškolského zákona si vynutila praxe, kdy profesoři na menší úvazky pracovali hned na několika vysokých školách zároveň. Školy tak sice mohou rozšiřovat nabídku studia, kvalita vzdělávání tím ale podle odborníků trpí.
Novela by vyučování na několika školách neměla přímo zakázat, ale částečně omezit, přičemž v registru profesorů by vždy bylo uvedeno, jak velký úvazek na dané škole mají. Když bude mít na nějaké škole třeba desetinový úvazek, akreditační komise pak může podle návrhu rozhodnout,, že takový profesor nemůže garantovat obor po odborné stránce, a akreditaci neudělit.
Akreditační komise by díky registru měla mít lepší přehled o tom, kteří profesoři mají na kterých školách pracovní úvazky. Mohla by pak snáze rozhodovat o akreditaci programu, který by neměl dostatečné pedagogické zajištění.
"Mohlo by to pomoci zabránit vzniku dalších škol," řekla již dříve pro ČTK předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.
Novela vznikla v souvislosti s kauzou udělování neoprávněných titulů na plzeňské právnické fakultě, sněmovna ji přičlenila k vládní novele zákona o pedagogických pracovnících. Tato úprava by měla umožnit učitelům na základních a středních školách pracovat částečně doma, například při opravování písemných prací, ovšem jen pokud s tím bude souhlasit ředitel. Nová pravidla by měla změnit i proplácení přesčasových hodin učitelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb