Matějů navrhuje odložené školné jako v Austrálii

12.06.2010 11:15 | Zprávy

Sociolog Petr Matějů, spoluautor reformy vysokých škol, je pro model odloženého školného, který již patnáct let funguje v Austrálii. Informuje o tom MF Dnes.

Matějů navrhuje odložené školné jako v Austrálii

Petr Matějů neskrývá, že pro samotného studenta by mělo školné vyjít nejlevněji, pokud ho zaplatí hned, jak začne studovat. Podle jeho slov by v takovém případě student dostal nějaký bonus a rozhodně by to pro něj bylo výhodnější, než když začne splácet až po letech.

Matějů si je samozřejmě velmi dobře vědom i toho, že ne každý má na to, aby mohl vysokou školu zaplatit rovnou na dřevo.

Nebezpečí je zřejmé. Přímo placené školné by mohlo vyvolat odobnou reakci jako poplatky ve zdravotnictví. Nehledě k tomu, že existuje hodně méně majetných rodin, pro které by bylo placení školného velikým problémem.

"I proto musíme nejdříve spustit systém půjček pro všechny a systém stipendií a grantů pro skutečně nemajetné," vysvětluje Matějů v MfD.

Školné by se tak sice mělo rozběhnout od podzimu 2013 - o rok dříve by mu však měla předcházet možnost studentských půjček.

Jinak ovšem hají Matějů takzvané odložené školné. V tomto směru je reformátor zajedno s názorem ODS i Věcí veřejných.

Další příjem pro vysoké školy

Model odloženého školného už patnáct let funguje v Austrálii a nedávno ho zavedla i Velká Británie. Duchovním otcem systému je britský ekonom Nicholas Barr.

V České republice by nicméně měl tento systém platit s jedním podstatným rozdílem. Zatímco v Austrálii i Británii je školné příjmem státu, u nás se počítá s tím, že zůstane školám. A to aniž by se jim přitom krátil dosavadní rozpočet.

Pokud odložené školné ve vládě projde, musel by student školu zaplatit do dvaceti let po ukončení studií. Splácel by ovšem pouze v případě, že by dosahoval naprůměrných příjmů. Pokud by do takové doby příjmy neměl, nesplácel by nic.

Školné by se platilo jako daně a nemělo by přesáhnout pět až šest procent z platu. Maximální výše školného by měla být 100 000 Kč za pět let studia.

Související:
Máte, co jste chtěli. Školné, směje se Facebook studentům

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ro

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …