Spojené státy potvrdily, že Česko bude součástí projektu protiraketové obrany v Evropě. Pentagon totiž požádal Kongres o prostředky na zřízení "centra předběžného varování" v Česku. Podle zdrojů z českého ministerstva zahraničí by mělo jít o dvě kanceláře s počítačovým a dalším technickým vybavením, kde by se scházela data o nepřátelských raketách.
„Nejsou to žádné překvapivé nebo šokující informace, poté co došlo ke změně konceptu. Vyjednalo se zapojení spojenců do programu a ten bude součástí obrany budované v rámci NATO," řekl dnes předseda vlády Petr Nečas.
Bude to dvoustranná záležitost
Uvedl, že se jedná o dvoustranou záležitost, tedy o dohodu mezi USA a ČR. "V tuto chvíli se jedná o dvoustrannou záležitost, ale je tady velmi silný předpoklad, že se systém stane součástí protiraketové obrany NATO," upřesnil. Peníze z rozpočtu sice podle něj dodají USA, ale půjde o „fázované financování." Co to však znamená, to Nečas nevysvětlil. Možné tak je, že se Česko může na financování projektu spolupodílet.
Nečas ale naznačil, že kanceláře, či objekt, kde by se měl obranný systém nacházet, bude možná v Praze. „Určitě ale půjde o Českou republiku," dodal k tomu s tím, že se však jedná spíše o objekt technicko - administrativního charakteru, které slučuje data z družic a poskytuje informace dále, než o nějaké "radarové" zařízení.
Američtí vojáci? Nevíme, zaznělo
„Definitivní rozhostí zatím nebylo uděláno, považuji za pravděpodobné, že bude systém obsluhovat i několik českých občanů," odvětil Nečas na otázku, zda budou v kancelářích sedět američtí vojenští specialisté, anebo čeští vojáci.
Premiér nakonec zmínil, že se domnívá, že žádné nové smluvní uspořádání mezi USA a Českou republikou nebude zapotřebí. „Je to ale otázka dalších analýz," doplnil.
Podle Hospodářských novin může v Česku systém tazvaného předběžného varování vyrůst skutečně na základě dosavadních česko-amerických smluv, tedy bez souhlasu Parlamentu a bez referenda.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb