„Celkový počet odvolání byl 1500, nejvíce jich bylo podle očekávání proti didaktickému testu. U oprav je hlavní vliv lidského faktoru. Reálně na tom vydělalo dvaačtyřicet žáků, kteří nejdříve neuspěli, ale po přezkoumání ano," shrnul pro ParlamentníListy.cz ředitel CERMATu Pavel Zelený výsledky vypořádání žádostí o přezkum výsledků maturitních zkoušek.
- TÉMA: Státní maturity
Zavařila čeština a matematika
Didaktické testy, které mělo na triku ministerstvo školství, dopadly celkem dobře. Na tisíc testů bylo podáno v průměru pět žádostí o přezkoumání. Z celkem třinácti kladně vyřízených přezkumů šlo nejvíce o matematiku a pak cizí jazyky. Posledním, dost specifickým případem, byl nepovinný předmět fyzika, kde šlo o špatně nastavený klíč k řešení jedné z úloh.
Písemné práce a ústní zkoušky měly na starost naopak krajské úřady. U písemek se nejvíce řešila čeština a nejčastějším případem špatně ohodnocené práce bylo příliš přísné posouzení toho, zda žák vůbec splnil či nesplnil zadání písemné práce. Tedy, jestli psal o zadaném tématu či nikoliv. Pokud totiž hodnotitel seznal, že tomu tak nebylo, žák za práci nedostal žádné body.
„Po zkušenostech z maturitní generálky jsme rozpracovali pro hodnotitele metodický balíček. V něm jsme zacílili na témata. Nejvíce rozporovali studenti vnitřní kritérium, že když student nerespektuje útvar, jeho práce se nehodnotí. V polovině případů jsme doporučili, aby respektovali odvolání. Pedagogové práci hodnotili moc striktně," sdělila metodička CERMATu pro český jazyk a literaturu Jana Münzbergerová.
Podzimní zkoušky
V rámci podzimních zkoušek bude maturovat zhruba 20 500 žáků. Konají se v rozmezí od 1. do 21. září. Nejdříve ústní a pak písemné. Jde o opravné a náhradní zkoušky, ale i řádné pro ty žáky, kteří nemohli vykonat maturitní zkoušku z důvodu neukončení posledního ročníku studia. „Více než sedmdesát procent bude těch, co opravují," doplnil redakci Zelený.
Zkoušky se budou konat jen na 159 spádových školách s krátkou dojezdovou vzdáleností pro přihlášené žáky. Tyto školy byly vybrány v součinnosti s kraji. Vysvědčení by z valné většiny měli dostat žáci do pěti dnů po oznámení výsledků. Spádovým školám by měl stát uhradit podle Zeleného veškeré náklady, což bude dohromady přes dvacet milionů korun.
Čtěte také:
-
Stínový ministr: Školné zrušíme, Dobeši. Vzdělání není o peněžence
-
Ministr J. Dobeš: O státních maturitách je třeba jednat, ne dělat politická gesta
-
Ostrý kritik státních maturit Chládek: Dobeš musí vyvodit odpovědnost
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský