Dvořáková: Vysoké školství se nezlepšuje. A může za to také Dobeš

19.10.2011 19:39 | Zprávy

Pochybnosti s fungováním některých vysokých škol se množí. Vedle Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni se objevily problémy i na Univerzitě Jana Amose Komenského a na Bankovním institutu. V Impulsech Václava Moravce se k tomu vyjádřila šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Dvořáková: Vysoké školství se nezlepšuje. A může za to také Dobeš

Právnické fakultě v Plzni hrozí odebrání akreditací. „Ono to není tak úplně jednoduché, náš závěr bylo doporučení, aby ministerstvo školství odebralo univerzitě akreditace na doktorské studium a omezilo magisterské studium. Od té doby se nic nestalo, ani nevíme, jestli se škola odvolala," vyjádřila se k problému Dvořáková.

Dodává, že u školy postrádá silnou reakci. „Není tam žádná sebereflexe. Prezentují to, jako by nebyl problém v nich ale v akreditační komisi."

Psali jsme:
Pehe a profesorka Dvořáková: Hrozí revoluce. Lidé jsou už zoufalí

Podezřelí studenti z Maďarska

Nesrovnalosti se objevují i na Bankovním institutu. Zde se jedná o pochybné studium zahraničních studentů, hlavně z Maďarska a Ukrajiny. „Napsali jsme zprávu, aby ministerstvo školství zahájilo trestní řízení. Tady nejde jenom o nekvalitní výuku, docházelo zde k podvodným řízením se zahraničními studenty. Jde o bezpečnostní problém. Tím, že studovali na české škole, nemusí pak žádat o pracovní povolení do Evropské unie."

Důkazů proti Bankovnímu institutu má akreditační komise dost. „Nenašli jsme například žádnou dokumentaci, která by se týkala zahraničních studentů," dodává Dvořáková.

Moc studentů, málo pedagogů

Další černou ovcí mezi vysokými školami je Univerzita Jana Amose Komeského. Škola předpokládala, že nabere tak 300 studentů, ale jejich celkový počet se vyšplhal k 1700. Počet pedagogů ale zůstal stejný. „Studenti si stěžovali, že na ně pedagogové nemají dostatek času při konzultování bakalářských prací a samotné práce byly nevalné kvality. My jsem navrhli omezení oborů, dokud si škola svoje problémy nevyřeší. Ředitel odboru vysokých škol ministerstva toto doporučení odmítl," uvedla Dvořáková.

Celou školu může zrušit pouze ministerstvo školství (to se týká hlavně Bankovního institutu), a to na podněty akreditační komise příliš nereaguje. Jde tedy ministerstvu o zlepšení vysokého školství, jak tvrdí Josef Dobeš? „Já bych řekla, že se nezlepšuje, naopak se zhoršují podmínky pro fungování akreditační komise," tvrdila Dvořáková.

Čtěte více:
Vysoké školy se obávají omezení své autonomie. Hrozí od Dobeše  
Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit 
Premiér Nečas: Vysoké školy musí vychovávat elitní studenty 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…