„Chtěli jsme, aby databáze sloužila každému. Zájemci si proto zde dnes mohou najít informace o rozšíření přibližně 30 tisících druhů rostlin a živočichů,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Databáze se pro veřejnou správu stala základním zdrojem informací o rozšíření jednotlivých druhů. K dispozici má nejen údaje o druzích chráněných či jinak významných, ale i běžných. I ty jsou často důležité pro pochopení kvality konkrétního území. To, že má veřejná správa tato data k dispozici on-line, výrazně zvyšuje například efektivitu komunikace s potenciálními investory.
Obdobná databáze je v Evropě provozována pouze ve Švédsku a Norsku. Ostatní existující zdroje dat o druzích v Evropě jsou často specializované, nebo pouze regionálního charakteru, případě je zajišťují zájmová sdružení. „Sousední země začínají projevovat zájem o využívání databáze na svém území. Databáze obsahuje již řadu dat ze Slovenska, zájem projevili i kolegové z Rakouska,“ doplňuje Karel Chobot, vedoucí odboru monitoringu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Nálezovou databázi ochrany přírody začala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR provozovat v roce 2007. Od té doby je do ní v průměru vkládáno více než milion záznamů ročně. Nyní obsahuje 820 000 údajů o výskytu chráněných druhů, přes 2 mil. údajů o druzích z červeného seznamu, tedy druzích vzácných a ohrožených. Regionem s největším počtem záznamů je jižní Morava, na druhém místě střední Čechy. Svá data vkládají a následně využívají nejen resortní organizace Ministerstva životního prostředí, ale i krajské úřady, obce na nižších úrovních, muzea, univerzity a vědecké společnosti.
Další informační zdroje:
http://portal.nature.cz
http://nature.cz
Vyhledávání pro jednotlivé druhy (karta druhu): na http://portal.nature.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva