Až do třetího týdne v březnu bude probíhat médiální kampaň Amelie jejímž cílem je upozornit širokou veřejnost na potřeby onkologicky nemocných a jejich blízkých a služby odborné psychosociální pomoci, které Amelie již osmým rokem poskytuje.
Obrázky modré hlavičky s tulipány, které budou oslovovat veřejnost, namalovala, výtvarnice Ingrid Jamrichová, jež se zapojila do programu Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci v rámci Amelie. Ingrid ke svému obrázku říká: „Vždy, když kreslím nějaký obrázek pro Amelii, prožívám na jedné straně hluboký smutek, protože znám tu bolest, která s nemocí souvisí. Na druhé straně ale cítím sílu, která mě fascinuje. Je to síla, která dokáže i z něčeho, co se jeví jako tragedie, vykouzlit krásu a naději.“
Amelie oslovuje ve své kampani širokou veřejnost, z praxe vyplývá, že ženy jsou k těmto otázkám přece jen o něco vnímavější. Proto by především na ně ráda apelovala. „Ženy daleko častěji než muži u sebe i v rodině rozpoznávají, kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc, kdy se už člověku nebo jeho rodinným příslušníkům nedostává sil, aby vše řešil sám,“ říká zakladatelka Amelie Pavla Tichá. Důkazem je i to, že služeb Center Amelie v Praze, Rakovníku, Příbrami a Olomouci využívají častěji ženy než muži.
Na kampaň naváže během měsíce března pražský projekt Tulipánový měsíc, přivolejme s jarem i naději. Druhý ročník této barevné události vtáhne do děje žáky vybraných škol Prahy 8, dobrovolníky a zdravotní klauny, aby zpříjemnili chvíle onkologicky nemocným a jejich blízkým v nemocnicích a poděkovali zdravotníkům za jejich nelehkou práci. Cílem je upozornit na často opomíjenou problematiku života s vážnou nemocí a zajistit prostředky na bezplatnou psychosociální pomoc onkologicky nemocným v Centru Amelie Praha 8 – Karlín. Vše probíhá pod záštitou Městské části Praha 8. Více na: tulipanovymesic.amelie-os.cz
Amelie o.s. pomáhá již od roku 2006 lidem s rakovinou zmírňovat jejich psychické a fyzické strádání. A to od chvíle stanovení diagnózy, v průběhu onemocnění i v situacích, kdy se člověk vrací do aktivního života nebo naopak umírá. Podle doporučení EU, Světové zdravotnické organizace i národních onkologických programů je nutné psychosociální podporu považovat za relevantní součást péče o lidi s rakovinou, stejně tak péče o jejich blízké. Česká republika v tomto ohledu prozatím zaostává. Současná institucionální zdravotní péče psychosociální podporu většinou nezahrnuje. Pokud ano, tak velmi okrajově, a především nedostatečně vzhledem k vysokému počtu nemocných.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva