Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

14.05.2021 22:02 | Zprávy

Dráha je darem výcvikové mise EU (EUTM), který zorganizovala a zaplatila Česká republika, konkrétně prvek civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) v rámci českého kontingentu v EUTM. Postavila ji místní firma, která za tímto účelem zaměstnala 19 Malijců.

Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Slavnostní předání se uskutečnilo na konci dubna na základně 6. vojenského regionu malijské regionální základně Sévaré, která se nachází v oblasti Mopti, 500 km severovýchodně od hlavního města Bamaka. Význam ceremoniálu podtrhla účast hostů regionu, včetně guvernéra Abasse Dembélého, představitelů malijské armády a zástupce českého velvyslance v Mali Miroslava Bálinta.

„Tato dráha s dvaceti překážkami umožní vojákům 6. vojenského regionu regionální základny trénovat a být psychologicky připraveni překonávat obtížné situace, s nimiž se během operací pravděpodobně setkají,“ uvedl v projevu zástupce náčelníka generálního štábu pozemních sil, plukovník Seydou Koné.

Na stejné trénují doma

Překážková dráha je podobná té, kterou znají z domova čeští vojáci. „Je na ní dvacet různých prvků, například skokové překážky, které musí voják přeskočit, šplhací překážky jako vysoké zdi, šikmé zdi s lanem, žebříky, horizontální překážky jako jsou břevna a kladiny, labyrint a plížení pod dráty,“ prozradil nadporučík J. A., který jako specialista civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) projekt koordinoval.

Překážková dráha je podle něj výbornou všestrannou formou rozvoje vojáka. „K překonání překážek je potřeba nejen fyzická zdatnost, ale také psychická odolnost, a ve vojenském prostředí je navíc u vojáků potřeba rozvíjet smysl pro týmovou práci.“

Za místo pro stavbu překážkové dráhy byla vybrána základna v Sévaré ve střední části Mali. „Přesouvá se sem výcvik Malijců, aby probíhal poblíž míst nasazení a více tak odpovídal jejich potřebám,“ vysvětlil zástupce českého velvyslance Miroslav Bálint.

Vztahy ČR a Mali se v poslední době zintenzivnily, důkazem je také podpora nedávného celostátního sportovního turnaje za mír a sociální soudržnost v Gao.

Ve výcvikové misi EUTM se ČR angažuje od roku 2013, aktuálně zde působí 81 vojáků a to v hlavním městě Mali Bamako a ve výcvikovém středisku v Koulikoro. V polovině ledna česká armáda ukončila sedmiměsíční velení silám výcvikové mise EU v Mali. Cennou zkušenost si chce zopakovat ve druhé polovině roku 2022.

V misi OSN MINUSMA jsou dlouhodobě nasazeni čtyři důstojníci ve štábech mise. Pod hlavičkou mezinárodního uskupení Takuba také v Mali působí do 60 příslušníků českých speciálních sil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…