Spolek to uvedl ve svých připomínkách k návrhu novely (1), jejichž termín odevzdání uplynul 3. května.
“Požadujeme zavedení maximálních sankcí ve výši 50 milionů korun. Po zkušenostech s nedozírnými následky havárie na Bečvě nebo aktuálně na Bílině půjde o adekvátní částku, která vystačí na obnovu říčního ekosystému. Nižší částky budou pro životní prostředí znamenat krok zpět,” komentuje situaci Kamil Repeš z Arniky.
K podání připomínek k návrhu novely vodního zákon vedly požadavky vyplývající z výzvy Řeky bez jedů (2) směřující k důkladnější ochraně českých řek před znečišťováním toxických látek. Výzvu k dnešnímu dni podepsalo 6909 lidí. Na jejím základě ministr životního prostředí Richarda Brabce v lednu pro viníky havárií přislíbil přísnější tresty.
“Na Ministerstvu životního prostředí jsme proto zahájili práce na novele vodního zákona, kde zvýšíme maximální sankci ze současných 5 na 50 milionů korun a jasně vymezíme zákonem i navazující vyhláškou kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce nebo dokonce kraje,” uvedl ministr Brabec v odpovědi na otevřený dopis (3) spolku Arnika.
Budoucnost vidíme bez jedů.
Pozámky:
1) Připomínky Arniky k novele vodního zákona ZDE
2) Výzva Řeky bez jedů ZDE
3) Ministr Brabec slibuje přísnější trest pro viníka havárie na Bečvě i zlepšení sledování jedovatých látek ve vodě ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva