„Téma mistra Jana Husa je součástí letošního celoročního projektu Českého rozhlasu Hrdina.cz. Jeho cílem je ukázat, že kolem nás existovali a i dnes existují osobnosti, na něž můžeme být hrdí. A možná kousek hrdinství dokážeme najít i sami v sobě nebo u svých nejbližších. Do projektu jsou zapojeny všechny stanice Českého rozhlasu, vznikly k němu rovněž speciální webové stránky,“ uvedl generální ředitel Peter Duhan.
Stanice Dvojka od 22. června do 8. července vysílá společně s Vltavou každý všední den dopoledne soutěžně poznávací seriál Putování časem za mistrem Janem Husem. V pondělí 6. července bude mít na programu Dvojka společně s českobudějovickým studiem ČRo hodinový přímý přenos pořadu Výlety z Husince. Součástí Odpoledne s Dvojkou bude reportáž Světlany Lavičkové o kostele Českobratrské církve evangelické v Pečkách, který je nejen unikátní kubistickou stavbou, ale je i jediným kostelem, zasvěceným Janu Husovi. Večer pak Dvojka odvysílá historickou rozhlasovou hru Jiřího Horáka „Mistr Jeroným“.
Na stanici Vltava zazní 6. července mimo jiné výňatky z historické studie Zdeňka Kalisty či literárně-hudební pásmo z listů mistra Jana Husa, písní jemu přičítaných a duchovních písní husitské doby. Na programu je i debata úryvek z Husova kázání a bohoslužba. Novodobou českou premiéru bude mít v přímém přenosu z evangelického kostela U Salvátora v Praze Oratorium Johan Hus od německého romantického skladatele Carla Loeweho. Živě bude Vltava přenášet i Slavnostní večer k 600. výročí Jana Husa z Obecního domu v Praze.
Na webových stránkách stanice publikuje všechny příspěvky
Český rozhlas Plus odvysílá 6. července speciální Pro a proti s tématem Vše, co (ne)víme, nebo co si myslíme, že víme o Janu Husovi. Dále se bude věnovat nové expozici v Husově rodném domě v pořadu Zaostřeno. Na webových stránkách ZDE také stanice publikuje už několik měsíců všechny příspěvky, které se týkají Jana Husa a husitství.
Speciál „Náš mistr Jan Hus“ pak poběží 6. července od 18:00 na dětském Rádiu Junior. V pořadu se děti seznámí s tím, kdo vlastně Jan Hus byl, co dělal v Kostnici a proč byl upálen. Slovo dostane jak historik, tak autoři Děsdějepisu. Na dětské posluchače bude čekat i procházka po muzeu Husitství v Táboře a zajímavosti o Betlémské kapli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV