Hlavním smyslem kontrol není někoho trestat, ale zajistit, aby čerpání nemocenského nebylo zneužíváno a byla dodržována pravidla, která stanovuje zákon. Cílem nemocenského, které se vyplácí od 15. dne trvání pracovní neschopnosti, je finančně podpořit občany v období, kdy kvůli nemoci (tj. lékařem uznané pracovní neschopnosti) nemohou vykonávat práci a ztratí dočasně výdělek.
Lidé, jimž lékař vystavil neschopenku, mají povinnost dodržovat tzv. léčebný režim a umožnit kontrolu jeho dodržování. Jsou mj. povinni sdělit ošetřujícímu lékaři platnou adresu místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti, označit byt a zvonek jmenovkou, prokázat se při kontrole průkazem totožnosti a dodržovat vycházky určené ošetřujícím lékařem v rámci léčebného režimu. Ty mohou být povoleny zpravidla nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin.
Kontroly dodržování tzv. léčebného režimu provádějí pověření zaměstnanci OSSZ na základě plánu kontrol rovněž z podnětu ošetřujícího lékaře nebo zaměstnavatele. Kontroloři OSSZ mají povinnost prokázat se „průkazem kontrolora“ a do tzv. neschopenky zaznamenat údaje o kontrole. V případě, že nemocného nezastihnou na uvedené adrese, vyzvou ho písemným oznámením, aby kontaktoval OSSZ. Pokud se prokáže porušení režimu, zahájí OSSZ správní řízení, jehož výsledkem může být rozhodnutí o postihu. Kontrola může být provedena opakovaně, případně i v pozdních hodinách, včetně víkendu či svátku.
Během prvních 14 dnů má také zaměstnavatel právo kontrolovat své zaměstnance „na neschopence“. V případě, kdy zjistí nedodržování léčebného režimu, řeší se postih podle zákoníku práce. Od 1. do 14. dne pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy.
Údaje za stejné sledované období roku 2016 jsou k dispozici ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva