ČSÚ: Meziroční růst spotřebitelských cen mírně zrychlil

09.08.2017 11:05 | Zprávy

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci proti červnu o 0,5 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a dále v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 % z 2,3 % v červnu.

ČSÚ: Meziroční růst spotřebitelských cen mírně zrychlil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 12,6 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly zejména ceny sýrů o 3,5 % a zeleniny o 2,9 %, z toho ceny plodové zeleniny o 11,9 %, dále ceny nealkoholických nápojů o 1,3 %, čerstvého másla o 7,3 %, vajec o 5,0 %, vepřového masa o 1,1 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák byly vyšší především ceny piva o 3,6 % a lihovin o 1,4 %.

Na snižování cenové hladiny působil zejména pokles cen v oddíle odívání a obuv, kde ceny oděvů klesly o 2,1 % a obuvi o 2,8 %. V oddíle doprava byly nižší ceny pohonných hmot o 2,1 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se snížily především ceny ovoce o 1,7 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 0,9 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 2,5 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle stravování a ubytování. Vývoj cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byl v červenci ovlivněn zejména zrychlením meziročního růstu cen vajec na 27,7 % (z 23,6 % v červnu), mléka na 14,3 % (z 10,4 % v červnu), čerstvého másla na 44,8 % (ze 42,6 % v červnu). Ceny zeleniny zmírnily pokles na −2,6 % (z −8,1 % v červnu) vlivem cen brambor a cen plodové zeleniny. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 6,7 % (v červnu o 6,4 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v červenci i nadále největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (nárůst o 5,8 %). Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny čistého nájemného o 2,9 %, vodného o 1,2 %, stočného o 0,4 %, elektřiny o 0,3 %. Vliv na zvýšení cenové hladiny měly též ceny v oddíle stravování a ubytování (nárůst o 6,0 %). V oddíle doprava vzrostly ceny osobních automobilů o 3,8 %.

Na meziroční snižování cenové hladiny působily nižší ceny v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti (o 0,4 %). Pokles cen pokračoval také v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 0,8 % a mobilních telefonů o 14,6 %. V oddíle bydlení byly nižší ceny tepla a teplé vody o 2,3 % a ceny zemního plynu o 0,8 %. V oddíle doprava klesly meziročně ceny pohonných hmot o 0,1 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,1 % a ceny služeb o 3,1 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 102,3 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 1,8 %.

Meziroční změna průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP)1) 28 členských zemí EU byla podle předběžných údajů Eurostatu v červnu 1,4 %, což je o 0,2 procentního bodu méně než v květnu. Nejvíce ceny vzrostly v Litvě (o 3,5 %). Naopak v Irsku (jako v jediné zemi EU) došlo v červnu k meziročnímu poklesu cen o 0,6 %. Na Slovensku cenový růst v červnu zpomalil na 1,0 % z 1,1 % v květnu. V Německu byly ceny vyšší o 1,5 % (v květnu o 1,4 %). Podle předběžných výpočtů vzrostl v červenci HICP v ČR meziměsíčně o 0,4 % a meziroční růst zůstal stejný jako v červnu, tj. 2,4 %. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za červenec 2017 je 1,3 %, jak uvedl Eurostat. 

____________________
1) HICP neobsahuje imputované nájemné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

11:27 České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

České dráhy ve spolupráci s Ústeckým krajem zavádějí další funkci do populární mobilní aplikace Česk…