ČVUT: Soutěž návrhů a zatěžování modelů stavebních konstrukcí ukázala na studentské talenty

22.04.2017 14:39 | Zprávy

Soutěž Hala roku Akademik 2017, kterou pro studenty vysokých škol se stavebním zaměřením v ČR i zahraničí uspořádala Fakulta stavební ČVUT v Praze, včera na svém finále ukázala, že stejně důležité jako znalosti a nápad, je i precizní realizace. Úkolem studentů bylo doma podle vlastních představ vytvořit z určených materiálů model stavební konstrukce a tento model podrobit náročné zatěžovací zkoušce. Kritériem pro vítězství byla efektivita modelu, tzn. poměr mezi únosností a vlastní tíhou modelu. Model vítězného týmu, studentů Heleny Cuřínové z Fakulty architektury ČVUT a Jana Mládka z Fakulty stavební ČVUT, vážil pouze 139 gramů, unesl přitom zatížení 42,454 kilogramu. Jeho autoři jím tak prokázali svoje vědomosti, talent, ale i výbornou konstrukční práci.

ČVUT: Soutěž návrhů a zatěžování modelů stavebních konstrukcí ukázala na studentské talenty
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Soutěž přilákala celkem 39 týmů z univerzit celé ČR. Ze Slovenska přijela skupina soutěžících z Technické univerzity v Košicích. Celkem se soutěže zúčastnilo 96 studentů. Soutěž proběhla pod záštitou děkanky Fakulty stavební ČVUT v Praze a ČKAIT, sponzorsky ji podpořily významné firmy z oblasti stavebnictví. Odbornou záštitu převzala katedra konstrukcí pozemních staveb Fakulty stavební ČVUT.

„Velký zájem studentů o soutěž nás těší, ukazuje to na jejich zaujetí pro obor a snahu na sobě pracovat, zdokonalovat se. Další význam vidím v tom, že soutěž Hala roku Akademik představuje možnost přenést získané teoretické znalosti do praxe a ověřit si je. V neposlední řadě pak může pro některé studenty být startem k budoucí profesní kariéře, protože mezi diváky jsou i odborníci ze stavební praxe, kteří hledají mladé talenty,“ říká prof. Ing. Alena Kohoutková, CSc., děkanka Fakulty stavební ČVUT v Praze.

To potvrzuje i Adriana De Martini ze společnosti HOCHTIEF CZ, která je generálním partnerem soutěže: „Pro budoucnost celého odvětví je zásadní, jací lidé v něm pracují, jaké mají schopnosti a zda mají svůj obor rádi. Soutěž Hala roku Akademik pomáhá u studentů tyto vlastnosti formovat, zároveň ukazuje veřejnosti, že stavařina je zajímavá, zodpovědná a týmová práce, na jejímž konci jsou hmatatelné a trvalé hodnoty.“

Soutěž Hala roku Akademik se věnuje tzv. velkorozponovým konstrukcím, tj. konstrukcím překlenujícím určitý rozpon, které jsou projekčně a stavebně velmi náročné a jejich návrh a realizace si žádá velké zkušenosti. Na soutěžící klade vysoké požadavky, mimo jiné jsou specifikovány povolené stavební materiály modelu. Soutěžní model musel v tomto roce překlenout prostor o délce 1200 mm a výšce 200 mm, jeho váha mohla být maximálně 300 gramů. Cílem soutěže je pomoci vysokoškolákům získat cit pro konstrukci a její slabá místa a dotáhnout nápad do konce. Při zatěžovací zkoušce se na model pokládají podle přesného vymezení závaží až do okamžiku, kdy se konstrukce zhroutí.

Podrobné informace o soutěži a pravidla jsou k dispozici na: http://halarokuakademik.fsv.cvut.cz/index.html.

Popis k přiloženým fotografiím: Model vítězného týmu, studentů Heleny Cuřínové a Jana Mládka, byl vyroben ze smrkových nosníčků, hlavní konstrukci tvořil lepený dutý profil se vzpěrami. Váha modelu byla 139 gramů, unesl přitom zatížení 42,454 kilogramu. Lepení finálního modelu zabralo 8 hodin, tým před tím vyrobil několik zkušebních modelů

Vítězný tým - Hala roku Akademik. Foto: archiv Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

16:13 ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

Protest proti zařazení do novely zákoníku práce rozvázání pracovního poměru bez udání důvodu