ERÚ v této souvislosti vydal společně s polským úřadem pro regulaci energetiky (Urząd regulacji energetyki - URE) historicky první české koordinované stanovisko dvou regulátorů v oblasti projektů veřejného zájmu. Přijetím koordinovaného rozhodnutí byla završena spolupráce obou regulátorů na tomto projektu, která byla zahájena na konci října loňského roku přijetím koordinované žádosti společností NET4GAS, s.r.o., a GAZ-SYSTEM S.A.
„Od tohoto projektu je očekáván pozitivní vliv na cenu plynu v regionu. Je podporován Evropskou unií, českým ministerstvem průmyslu a obchodu a z České republiky dělá významnějšího hráče v oblasti tranzitu plynu zejména v souvislosti se současnou ukrajinskou krizí. Jednalo se o velmi komplikované rozhodnutí, které navíc muselo být koordinováno s polským regulátorem. Podařilo se nám dosáhnout toho, že český zákazník v regulovaných cenách zaplatí pouze 42 % ze související investice na plynovod Moravia, protože přesně takto velký bude mít užitek z tohoto plynovodu a plánovaného posílení diverzifikace cest a zdrojů plynu. Vydání koordinovaného rozhodnutí v této podobě vnímáme jako pozitivní zprávu pro spotřebitele a konečné zákazníky,“ řekla ředitelka odboru plynárenství ERÚ Petra Grigelová.
„Jsem ráda, že se nám podařilo odolat všem tlakům na české i mezinárodní úrovni a nezatížili jsme českého spotřebitele zbytečnými investicemi. Koneční zákazníci zaplatí jenom tolik peněz, kolik svou spotřebou vyvolali, a to je velký precedens do budoucna. Tlaky z České republiky i na mezinárodní úrovni svědčí o tom, že jde o klíčový projekt a že náš zásadový postoj byl důležitý,“ uvedla k tomu předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
Bližší informace nebude ERÚ zveřejňovat vzhledem k tomu, že rozhodnutí doposud nenabylo právní moci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva