MMR: V Bruselu byla představena česká pozice k budoucnosti politiky soudržnosti

26.01.2018 9:53 | Zprávy

Ministerstvo pro místní rozvoj včera pořádalo ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU a evropským Výborem regionů dvě konference na téma přípravy programového období po roce 2020.

MMR: V Bruselu byla představena česká pozice k budoucnosti politiky soudržnosti
Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj.

První z nich byla zaměřená na českou pozici k budoucnosti politiky soudržnosti a druhá podrobněji představila český pohled na územní dimenzi této politiky a Evropskou územní spolupráci po roce 2020. O obě akce byl ze strany odborné veřejnosti velký zájem. Zúčastnilo se jich více než 100 zástupců Evropské komise, Evropského parlamentu i odborníci ze Stálých zastoupení a ministerstev členských států EU.
 
 
„Od vstupu České republiky do Evropské unie se české regiony ekonomicky stále více přibližují průměru EU. Česká ekonomika díky evropským fondům roste. Například v roce 2015 bylo HDP České republiky o 4 % vyšší, než by bylo bez evropských fondů. Nicméně HDP a další ekonomické ukazatele nejsou všechno. Podpořené projekty zvyšují kvalitu života občanů EU, přináší nové pracovní příležitosti, zvyšují mobilitu občanů, podílí se na zlepšování životního prostředí a pomáhají zefektivňovat výkon veřejné správy země,“ sdělila náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Ministerstva pro místní rozvoj Olga Letáčková a dodala: „To jsou důvody, proč je důležité se zasadit o silnou politiku soudržnosti i po roce 2020. Včerejší jednání umožnilo o nastavení budoucího období diskutovat za přítomnosti expertů, zástupců veřejných orgánů i politické obce a dalších partnerů. Názory  našich partnerů jsou pro nás velmi cenné, komunikace o přínosech politiky soudržnosti a o celkové podobě politiky po roce 2020 je důležitý aspekt při přípravě tohoto období.“
 
Česká republika se v souvislosti s příštím programovým obdobím zasazuje také o její větší flexibilitu a zjednodušení pravidel. Politika soudržnosti je nástrojem, který by měl umožňovat státům pružně reagovat i na nepředvídatelné výzvy. Snížení počtu pravidel, jejich sladění napříč různými fondy, je důležité, aby mohl i samotný příjemce prostředky z evropských fondů čerpat efektivněji a rychleji. 
 
Na prezentaci České pozice k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020 navázala  prezentace České pozice k územní dimenzi politiky soudržnosti a Evropské územní spolupráci po roce 2020 na půdě Výboru regionů. V průběhu prezentace zazněly české zkušenosti s implementací územní dimenze evropských fondů i programů s nadnárodním přesahem. Z jednání vyplynulo, že přibližování regionů a respektování specifik různých oblastí, jako jsou městské nebo venkovské oblasti, je přidanou hodnotou evropských fondů a jako takové by tyto aspekty měly být nejen zachovány, ale i dále rozvíjeny po roce 2020.
 
Více se tomuto tématu budeme věnovat v článku, který vyjde v příštím vydání bulletinu Oko NOKu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

16:13 ASO: Bezvýhradně podporujeme vyhlášení protestních akcí

Protest proti zařazení do novely zákoníku práce rozvázání pracovního poměru bez udání důvodu