První z nich byla zaměřená na českou pozici k budoucnosti politiky soudržnosti a druhá podrobněji představila český pohled na územní dimenzi této politiky a Evropskou územní spolupráci po roce 2020. O obě akce byl ze strany odborné veřejnosti velký zájem. Zúčastnilo se jich více než 100 zástupců Evropské komise, Evropského parlamentu i odborníci ze Stálých zastoupení a ministerstev členských států EU.
Česká republika se v souvislosti s příštím programovým obdobím zasazuje také o její větší flexibilitu a zjednodušení pravidel. Politika soudržnosti je nástrojem, který by měl umožňovat státům pružně reagovat i na nepředvídatelné výzvy. Snížení počtu pravidel, jejich sladění napříč různými fondy, je důležité, aby mohl i samotný příjemce prostředky z evropských fondů čerpat efektivněji a rychleji.
Na prezentaci České pozice k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020 navázala prezentace České pozice k územní dimenzi politiky soudržnosti a Evropské územní spolupráci po roce 2020 na půdě Výboru regionů. V průběhu prezentace zazněly české zkušenosti s implementací územní dimenze evropských fondů i programů s nadnárodním přesahem. Z jednání vyplynulo, že přibližování regionů a respektování specifik různých oblastí, jako jsou městské nebo venkovské oblasti, je přidanou hodnotou evropských fondů a jako takové by tyto aspekty měly být nejen zachovány, ale i dále rozvíjeny po roce 2020.
Více se tomuto tématu budeme věnovat v článku, který vyjde v příštím vydání bulletinu Oko NOKu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva