Masarykova univerzita: Pracovní povinnost studentů není systémový krok a přinese další chaos

06.03.2021 8:41 | Zprávy

Podle univerzity je to krok nesprávným směrem, který nepřináší dlouhodobé řešení a do současné situace vnese další chaos. Pracovní povinnost, kterou vyhlásila Vláda ČR v pátek 5. 3. 2021, se týká zejména studentů v oborech lékařských, nelékařských (čtvrté a páté ročníky) a dalších zdravotnických magisterských programů včetně jednooborového studia psychologie (ne však posledních ročníků).

Masarykova univerzita: Pracovní povinnost studentů není systémový krok a přinese další chaos
Foto: MUNI
Popisek: Masarykova univerzita - logo

K nesystémovému řešení se vyjádřila i Asociace děkanů lékařských fakult ČR s tím, že již třetí vyhlášení pracovní povinnosti ohrožuje kvalitu výuky a může mít negativní dopad na celou společnost.

Studenti vysokých škol jsou již rok bez standardní prezenční výuky a pro jejich návrat do škol stále nebyl stanoven jasný termín. V situaci, kdy se jiné evropské univerzity postupně otevírají, nařizuje česká vláda studentům opětovně pracovní povinnost, a to v době zahájení jarního semestru.

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš je přesvědčen, že je v prvé řadě nutné povolat k povinné zdravotní službě v nemocnicích a zdravotnických zařízeních ambulantní specialisty. „O tom už jsem mluvil na podzim loňského roku. Naši studenti a mnozí další pomáhají již několik měsíců na bázi dobrovolnosti a vedle toho se po večerech snaží studovat. A teď jim vláda namísto zlepšení jejich podmínek ještě situaci dále zhorší,“ říká rektor Bareš.

Pracovní povinností může být navíc ohrožen zdravotní stav nejen studentů, ale i celé akademické obce. Vedle očkování pro učitele základních a středních škol požaduje MU také očkování pro pedagogy vysokých škol. Proto se MU obrátila přímo na Ministerstvo zdravotnictví ČR s žádostí o zahrnutí vysokoškolských pedagogů do systému očkování za stejných podmínek, jako tomu bude u učitelů středních a základních škol. MU o tuto změnu usiluje dlouhodobě.

„Pokračující chybové řízení této krizové situace nelze řešit dalším ohrožováním studia a především i životů mladých lidí. Vysoké školy už rok jedou jen ve velmi omezeném režimu, zajistit kvalitní výuku stojí obrovské úsilí a vděk ze strany státu je v nedohlednu. Tímto před sebou valíme kuličku daleko větších strukturálních problémů, stát však za tento horizont prostě nevidí. Nechce vidět. Věda, výzkum a vzdělávání jsou motorem a páteří každé zdravé společnosti. U nás je to však to poslední, na co se myslí. Důkazem budiž právě opětovné povolávání studujících, jejich nekoncepční přerozdělování, mnohdy naprosto neodpovídající práce, která jim byla přidělena či podzimní kauza s daněním odměn pro povolané studentky a studenty. Toto nelze mlčky přehlížet a jsem rád, že máme s vedením Masarykovy univerzity na věc téměř shodný názor. Stejně jako s Asociací děkanů lékařských fakult, jejíž vyjádření plně podporuji,“ napsal před jednáním vlády předseda Studentské komory Akademického senátu MU Jiří Němec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…