Odbor v memorandu město a další partnery v dané lokalitě zavazuje ke zpracování Strategického plánu sociálního začleňování (SPSZ), který se stane ústředním podkladem pro zajištění čerpání finanční podpory ze strukturálních a investičních fondů v programovém období 2014-2020 v oblasti sociálního začleňování. Sestavení, schválení a naplňování strategického plánu bude vycházet z metodiky tzv. Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám, která vznikla ve spolupráci Agentury pro sociální začleňování, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva pro místní rozvoj a je platná od 19. ledna 2015.
Odbor i město Litvínov už spolu v minulosti spolupracovaly - a to v letech 2009 až 2012. Litvínov byl jedním ze třinácti obcí, kde probíhal pilotní projekt koordinovaného přístupu v sociálním začleňování. Od vstupu Agentury do lokality zahájilo město plánování sociálních služeb, posílilo řady terénních pracovníků, úspěšně zavedlo veřejnou službu, přistoupilo k částečnému omezení provozu heren, důslednému, ale zákonnému vymáhání dluhů, zintenzívnilo práci policie a spolupráci s neziskovým sektorem. Litvínov též zavedl systém prostupného bydlení, který se zde osvědčil.
Na území města se nacházejí tři sociálně vyloučené romské lokality - sídliště Janov a dvě ubytovny - v ulici U Bílého Sloupu a v lokalitě V Dolíku (takzvaná ubytovna UNO). Situaci lidí v nich žijících chce vedení města aktivně řešit, proto se dnešním uzavřením memoranda zavázalo k další spolupráci s Odborem.
„Cílem navázané spolupráce je posílení sociálních služeb a sociální práce především ve vyloučené lokalitě Litvínov-Janov, příprava projektů, včetně těch náročnějších, které se týkají vzdělávání a podpory zaměstnanosti, kde je předpokladem dobrého výsledku také úzká spolupráce s úřadem práce. Sociální problematika je velmi široká, práce v ní velmi náročná, spadá do ní i otázka řešení velké zadluženosti chudých, kterým se pak nevyplácí vstupovat do pracovního procesu. Řešit tento problém však musíme na centrální úrovni,“ říká k dané problematice náměstkyně ministra Dienstbiera Martina Štěpánková.
Podepsání memoranda, které stvrzuje pokračování spolupráce mezi Litvínovem, Janovem a příslušným odborem Úřadu vlády, vítá i starostka daného města Kamila Bláhová: „Jsem ráda, že náměstkyně Štěpánková přijela osobně, což umožnilo podepsat dohodu o spolupráci ve slavnostnější atmosféře. Litvínov si totiž této spolupráce váží. Jsme rádi, že nás metodicky povedete, že jsme byli vybráni do koordinovaného přístupu. Umožní nám to finanční prostředky k realizaci potřebných kroků ke zlepšení situace nejen v Janově, ale i v Litvínově, zlepšovat. Máme vůli tu situaci řešit a domníváme se, že Agentura je spolehlivým partnerem.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva