„Rusko vidí NATO a jeho rozšiřování jako hrozbu pro svoji bezpečnost. To se projevuje především v oblasti Baltského moře. Pobaltské státy, Polsko, ale také Švédsko nebo Finsko jsou cílem rostoucího tlaku a zastrašování ze strany Ruska,“ uvedl ministr Stropnický.
Rusko ve svém projevu označil za hrozbu. Ta se podle něj zpravidla vyznačuje kombinací politické vůle a vojenských i nevojenských schopností. „Rusko dnes ukazuje obojí. Proto ho musíme považovat za hrozbu,“ vysvětlil.
Nad rámec konference se ministr Stropnický sešel s německou ministryní obrany Ursulou von der Leyen a se slovenským protějškem Peterem Gajdošem.
S německou ministryní diskutovali především o bezpečnostní situaci ve světě a o přípravě na červencový summit NATO ve Varšavě.
„Německá ministryně ocenila naše působení v misích EU a OSN v Mali. Shodli jsme se na tom, že zhoršení situace v Mali by znamenalo další vlnu migrantů z této oblasti,“ říká ministr Stropnický. Ursula von der Leyen se také zajímala o zkušenosti z českého předsednictví V4 a postoje skupiny.
Se slovenským ministrem Gajdošem se ministr Stropnický setkal poprvé po nástupu nového slovenského šéfa úřadu do funkce. Prvním bodem jednání tak byly programové priority tamní vlády v oblasti obrany. Ministr Gajdoš ujistil, že euroatlantické a proevropské směřování Slovenska je prioritou. Oba ministři debatovali také o visegrádském bojovém uskupení EU (Battlegroup),do kterého Česko i Slovensko v prvním pololetí tohoto roku svými vojáky přispívají.
Ministři Stropnický a Gajdoš se také shodli na potřebě podporovat domácí obranný průmysl a vyměnili si zkušenosti z nasazení armády pro potřeby posílení policie, především v souvislosti s migrační krizí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva