„Zoologická zahrada a botanický park Ostrava není jen jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v našem regionu. Je to hlavně důležitá vzdělávací instituce a uznávaná ochranářská organizace. Proto Moravskoslezský kraj s ostravskou zoo dlouhodobě spolupracuje. Letos přispějeme milion korun na prostorné stínidlo, které sloni indičtí ve svém venkovním výběhu potřebují. Jsou to přece jen zvířata zvyklá na stinné pralesy jihovýchodní Asie,“ uvedla krajská radní pro životní prostřední Zdenka Němečková Crkvenjaš a dodala, že kraj v předchozích letech přispěl zoo například na model kostry mamuta, voliéru pro sovy, ale také na projekty enviromentální výchovy.
Krajští zastupitelé také schválili příspěvek na provoz Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, která je součástí Národní sítě záchranných stanic v České republice. „Bartošovickým záchranářům projdou rukama během roku stovky zvířat. V minulém roce to bylo rekordních 2330 živočichů, z nichž se větší polovinu podařilo vrátit do volné přírody. Zvířata, která zůstanou trvale handicapovaná, pak stanice využívá k záchranným a výukovým programům,“ vysvětila krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš s tím, že krajských 1,1 milionu korun stanice využije na svůj provoz, na léčení a rehabilitaci zraněných zvířat, ale také na přípravu na jejich návrat a samotné vypuštění do volné přírody. Krajské prostředky mohou sloužit i na komplexní péči o handicapované živočichy.
Další dotace v resortu životního prostředí, které Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje schválilo, byly na drobné vodohospodářské akce a přípravu projektů i studií v této oblasti. „Problematika sucha a nakládání s vodami se v posledních letech stala velmi důležitým tématem. Proto Moravskoslezský kraj obcím pomáhá hledat nejlepší způsob odvádění i čištění splaškových vod, ale také zefektivnit hospodaření se srážkovými vodami. Příspěvek na vodohospodářské studie získalo všech 8 obcí, které se do dotačního programu přihlásily. Dohromady tyto obce získají 2 miliony korun,“ sdělila krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš a upřesnila, že studii řešení srážkových vod připravuje Úvalno, Bítov, Březová nebo Václavovice, likvidací či čištěním odpadních vod se budou zabývat Bohuslavice a Třemešná. Příspěvek získaly i ostravské Michálkovice, a to na studii proveditelnosti plošné kanalizace. Moravskoslezský kraj pak podpoří i studii odtokových poměrů v obci Staré Heřminovy.
Na vodohospodářské stavby obcím Moravskoslezský kraj přispívá už od roku 2004, od té doby kraj podpořil zhruba 325 miliony korun 135 projektů, které obcím pomohly odvádět a čistit odpadní vody nebo zásobovat obyvatele pitnou vodou. „Letos půjde z krajského rozpočtu 14 a půl milionu korun na 4 projekty. Kraj přispěje na úpravnu pitné vody v obci Mezina na Bruntálsku, vodovody a kanalizaci v Ostravici a Tvrdkově a také na vodohospodářské projekty v obci Osoblaha,“ uzavřela krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva