NKÚ: Nové instituty v boji proti daňovým únikům lepší výběr DPH nepřinesly

27.04.2015 10:41 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak fungovaly v letech 2011 až 2013 nové mechanismy, které měly zefektivnit boj proti daňovým únikům a tím zvýšit výběr daně z přidané hodnoty (DPH). Kontroloři také vyčíslili tzv. mezeru DPH za rok 2013 – tedy rozdíl mezi teoretickým a skutečným výběrem DPH.

NKÚ: Nové instituty v boji proti daňovým únikům lepší výběr DPH nepřinesly
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.

Podle výpočtu NKÚ byla míra daňových úniků v České republice v roce 2013 měřená mezerou DPH 25,7 % a dosáhla 105 miliard korun. Od roku 2011 mezera DPH stále roste a podle údajů Evropské komise se pohybuje nad evropským průměrem.

NKÚ vyčíslil také podíl jednotlivých faktorů podílejících se na daňových únicích při výběru DPH. Nejvíce se na nevybrané DPH podíleli podnikatelé úmyslně zkreslující údaje, a to ze 40 %, tedy 42 miliardami korun. Na daňových únicích se dále podílely 7 % nelegální a stínová ekonomika a 25 % mezery DPH tvoří přírůstek nesplacených nedoplatků. Zbývajících 28 % mezery DPH tvoří například ostatní daňové úniky nebo chyby v daňových přiznáních.

Kontrola ukázala, že zavedení nových institutů nepřineslo lepší výběr DPH ani snížení daňových úniků. Důvodů, proč nové instituty neměly větší dopad na výběr DPH, je podle kontrolorů víc. Změny zákona o DPH nabývaly účinnosti už několik dní po svém schválení, takže finanční úřady neměly dost času se na ně připravit. Například na ověření 518 tisíc bankovních účtů měly finanční úřady jen tři měsíce a kontroloři zjistili, že to v dané lhůtě nestihly.

Naopak pozitivní efekt mělo zavedení režimu přenesení daňové povinnosti. Přesto nelze vyloučit daňové úniky způsobené jeho chybným uplatňováním a zejména nedostatečnou kontrolou ze strany finanční správy. Pokulhávalo také rozhodování o nespolehlivosti plátců – ke konci roku 2014 jich úřady zveřejnily jen 156. To však podle NKÚ neodpovídá snížení počtu zrušených registrací, výši nedoplatků ani počtu subjektů, které neplní povinnosti.

Přijaté opatření na podporu podnikání – ustanovení o opravě daně za dlužníky v insolvenčním řízení – vyvolalo mnoho soudních sporů kvůli nejednoznačnosti výkladu zákona, rozhodnutí v této věci poskytl až Nejvyšší správní soud. Generální finanční ředitelství navíc nesledovalo účinnost nových institutů. V ročních zprávách o činnosti Finanční správy ČR nebo v komentářích ke státnímu závěrečnému účtu zveřejňovalo pouze informaci o pozitivním dopadu zavedených institutů nepodepřenou žádnými údaji. Vládě a zákonodárnému sboru tak chybí zpětná vazba pro odpovídající reakci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP získal pravomocné povolení na výstavbu nových tramvajových tratí Počernická a Olšanská – Habrová

10:17 DPP získal pravomocné povolení na výstavbu nových tramvajových tratí Počernická a Olšanská – Habrová

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v těchto dnech obdržel pravomocná povolení záměru stavby dvou nov…