„Dnešní den je připomínkou obětí bezuzdného teroru, který nacisté rozpoutali po atentátu. Byla to velmi vysoká cena za nejvýznamnější akt našeho odboje za druhé světové války. O to důležitější je si připomínat dobu, kdy pouhé podezření, vzhled či formální příslušnost k nějaké skupině byly záminkou pro odsouzení na smrt. Ani dnes bychom se neměli nechat svést k snadnému zevšobecňování, nálepkování jiných, odsuzování lidí na základě i třeba pomyslné příslušnosti k nějaké skupině. Příště bychom tou skupinou mohli být my sami,“ upozornil ve svém proslovu krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.
Pietního aktu se zúčastnili například místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská, poslanci, primátor města Pardubic Martin Charvát, představitelé Armády ČR, Československé obce legionářské, ale také pamětníci a žáci a studenti. Vzpomínka se konala v místech, kde byly ležácké děti násilně odděleny od svých matek. Na ženy, stejně jako téměř na všechny obyvatele Ležáků, pak čekala smrt na nedalekém popravišti.
Na Zámeček přinesli oheň (bez)naděje školáci z Včelákova a Skutče. Ty s ním putují z Ležáků do polského Chelmna, kde skončil život většiny ležáckých dětí. Projekt Oheň (bez)naděje započal v neděli 21. června zapálením ohně v obci Ležáky, pokračuje v úterý u památníku v Lidicích a v den vypálení Ležáků, 23. června, doputuje do Chelmna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva