Národní památkový ústav: Kostel v Jindřichovicích pod Smrkem prochází velmi náročnou obnovou

03.03.2021 10:57 | Zprávy

Barokní kostel Nejsvětější Trojice v Jindřichovicích pod Smrkem, okres Liberec, byl zapsán v roce 2018 jako jediný na Frýdlantsku do Programu záchrany architektonického dědictví (PZAD), které vypisuje každoročně Ministerstvo kultury České republiky. Díky příspěvku z Programu došlo již k rozsáhlým opravám a další se plánují.

Národní památkový ústav: Kostel v Jindřichovicích pod Smrkem prochází velmi náročnou obnovou
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Stavební konstrukce farního kostela Nejsvětější Trojice jsou s velkou pravděpodobností středověkého původu. První zmínku o něm datujeme k roku 1346.

Tehdejší podoba kostela ale není v pramenech dochována jednoznačným popisem. „Z povahy udržovacích prací zanesených v kostelních účtech lze usuzovat na jednolodní stavbu, s věží krytou dřevěnou nástavbou a zastřešením. Jako pozdně gotické jsou stavebněhistorickým průzkumem interpretována obvodová zdiva lodě, severního přístavku a spodní poloviny věže.“ hovoří o nejednoznačné podobě původní středověké stavby Mgr. Petr Freiwillig, Ph.D. Současnou barokní podobu kostel získal v letech 1717–1729, kdy proběhla zásadní rekonstrukce objektu. Poté se pokračovalo zejména interiérovými úpravami. Ve druhé polovině 20. století se kostel postupně dostal do havarijního stavu. 

Až přechodem kostela z římskokatolické církve do vlastnictví obce v roce 2015 došlo k prosazení obnovy svatostánku. Velkou zásluhu na této činnosti má starosta Jindřichovic pod Smrkem Ing. Pavel Novotný.

Na základě stavebně historického průzkumu byl kostel Nejsvětější Trojice v roce 2018 zařazen jako jediný na Frýdlantsku do Programu záchrany architektonického dědictví. „Díky příspěvku z Programu došlo k opravě krovu lodi a výměně střešní krytiny, zabezpečení stropu lodi, opravě střechy kostelní věže a opravě jejího vnějšího pláště včetně nátěru a opravy výplní. V dalších etapě je plánována oprava fasády lodě a presbytáře. Zaslouží také zmínit, že na opravu kostela byla obcí vyhlášena veřejná sbírka, ve které se nashromáždilo přes 228 tisíc Kč. To si zaslouží velký obdiv, pokud si uvědomíme, s jakými problémy se malé obce v pohraničí a jejich občané potýkají.“ dodává za územní odborné pracoviště v Liberci Mgr. Petr Freiwillig, Ph.D. 

Z řady probíhajících obnov kulturních památek v Libereckém kraji jsou některé významnější projekty financovány z Programu záchrany architektonického dědictví (PZAD), jenž je každý rok vypisován Ministerstvem kultury České republiky. Mezi takové památky patří sakrální i světské stavby v kraji, například zámek ve Stráži pod Ralskem, zámek v Doksech, kostel svatého Floriána a Šebestiána v Zákupech aj.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Adventní koncerty se letos poprvé uskuteční i mimo Prahu, výtěžek opět pomůže čtyřem neziskovým organizacím

11:27 Česká televize: Adventní koncerty se letos poprvé uskuteční i mimo Prahu, výtěžek opět pomůže čtyřem neziskovým organizacím

Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby r…