Obecně prospěšná společnost Staatliche Schlösser, Burgen und Gärten Sachsen gGmbH spravuje devatenáct významných panských sídel z velikého množství hradů, zámků a zahrad, které se v Sasku nacházejí. Putovní projekt, který tyto objekty prezentuje, si měli u nás návštěvníci možnost prohlédnout již v Českých Budějovicích a na zámku Děčín. Nyní se přesunul do Národního technického muzea v Praze.
„Česko-německá výstava vznikla v rámci projektu Šlechtické poklady – sběratelská vášeň v Sasku a Česku, který realizujeme ve spolupráci se zámkem v Děčíně. Hlavním cílem projektu, který podpořila Evropská unie, je rozvoj kulturní spolupráce Saska a Česka.“ říká Dr. Andrea Dietrich ze společnosti Schlösserland Sachsen. Na výstavě mohou návštěvníci najít inspiraci a informace k návštěvě nedalekých saských architektonických skvostů, ve kterých se odehrával bohatý kulturní život. Mezi nejstarší stavby v Sasku patří hrady v Rochlitz, Colditz, Gnandstein, Mildenstein, Stolpen nebo Kriebstein, které byly sídly císařů i králů. První zámeckou stavbou v Německu byl zámek Albrechtsburg v Míšni, kde později vznikla první evropská porcelánová manufaktura.
Na výstavě jsou představeny také zámky a zahrady bývalého kurfiřtského a královského rodu Wettinů Moritzburg, Pillnitz nebo Weesenstein. Prezentován je zde drážďanský Zwinger, který je jedním z nejvýznamnějších komplexů barokní architektury v Německu či barokní zahrada v Grosssedlitz. Z dalších zajímavých památek je to např. zámek Rammenau, venkovské rytířské sídlo v Horní Lužici, klášterní park Altzella, který ve středověku patřil k nejvýznamnějším cisterciáckým klášterům v Sasku a zámek Moritzburg, nejkrásnější vodní zámek v Sasku, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku.
Výstava potrvá do 4. 2. 2018
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva