Neziskovky ze Zlínského kraje se zajímaly o to, jak se stát spolehlivou organizací

25.03.2015 14:03 | Zprávy

Téměř dvacítka neziskových organizací ze Zlínského kraje se setkala v březnu s Asociací veřejně prospěšných organizací (AVPO ČR) se zájmem o značku „Spolehlivá veřejně prospěšná organizace“. Od deseti hodin dopoledne probíhala v budově Krajského úřadu Zlínského kraje na Třídě Tomáše Bati prezentace i diskuze o této značce spolehlivosti, kterou obdrží pouze neziskové organizace, jež projdou důkladným hodnocením. Toto označení má být signálem, že svěřené peníze putují na daný účel pro ty, kteří chtějí darovat peníze neziskovce, ale neví, pro kterou se rozhodnout.

Neziskovky ze Zlínského kraje se zajímaly o to, jak se stát spolehlivou organizací
Foto: red
Popisek: Asociace veřejně prospěšných organizací ČR

Pro koho je značka určena? Co dá organizacím? Kdo jsou nynější čerství držitelé a jaký je proces hodnocení či kritéria udělení i zkušenosti ze zahraničí? To vše se zástupci přítomných neziskových organizací mohli dozvědět či se přeptat členů AVPO ČR.

„Splnilo to naše očekávání. Značka spolehlivosti je určitě dobrá věc. Nyní to probereme s kolegy, ale předpokládám, že zájem mít budeme,“ svěřila se například po diskuzi Ludmila Sedláčková z neziskovky Hvězda z.ú. ze Zlína.

Podobně se vyjádřili i zástupci dalších neziskových organizací Zlínského kraje. „Projekt se mi osobně velmi líbí a osvěta je nápomocná. Při udělení značky se ukáže a potvrdí, že jsou neziskovky skutečně fungující organizace. Určitě to pomůže hlavně neziskovým organizacím, které jsou závislé na financích z veřejného sektoru,“ domnívá se Ondřej Prchlík z Charity sv. Anežky Otrokovice.

Všichni se shodli na tom, že neziskovkám poskytne značka a s ní spojený audit zkušenosti, nezávislý pohled, kdy hodnotící komise projde důkladně fungování dané neziskovky. Najde mezery a bude pro neziskové organizace a dobrovolníky zadostiučiněním. Diskuze na otázky týkající se přínosu značky přesáhla hodinu. Vzhledem k aktuálnosti udílení značky a zatím jen „pilotními“ zkušenostmi má ze začátku značka přínos hlavně na procesy a zjištění, co dělají neziskovky dobře a co naopak ne. Slouží i jako nástroj pro posilování soukromého dárcovství.

Na setkání byli přítomni lidé z organizací jako: Přátelé harmonické výchovy, o.s. (Otrokovice), Klub UNESCO Kroměříž, Krajský úřad Zlínského kraje, Charita sv. Anežky Otrokovice, Hvězda z.ú. (Zlín), CREDO  CZ - nadační fond, Centrum pro rodinu Zlín o.s., Adorea - dobrovolnické centrum Vsetín, o. s., Petrklíč o.p.s. a další.

Průběh setkání i přínosy

AVPO ČR v rámci diskuzního setkání nejprve představila značku spolehlivosti a její přínos pro neziskové organizace i jejich dárce z řad regionálních firem, dále jak probíhá hodnocení a přítomní se seznámili s příklady prvních neziskovek, co ji již mají. Lidé z Česka chtějí peníze na dobročinné účely věnovat, ale většinou spíše prověřeným a veřejně známým organizacím.

„Značka spolehlivosti je zárukou pro firmy i jednotlivce, že peníze, které darují neziskové organizace – držiteli značky spolehlivosti – budou použity správně na deklarovaný účel. Naši hodnotitelé prověřují nejen to, jak jsou peníze v neziskovce využívány, ale zaměřují se i na správu, řízení a její transparentnost,“ řekl v úvodu Marek Šedivý, prezident AVPO ČR.

„Značka spolehlivosti ušetří čas a peníze těm firmám a podnikatelům, kteří nemají svoje specialisty nebo celá oddělení věnující se hodnocení neziskových organizací v rámci jejich společenské odpovědnosti a darování finančních prostředků. Neziskové organizace, které jsou držiteli značky spolehlivosti, jsou každoročně prověřovány a hloubkovým hodnocením procházejí každé tři roky,“ dodává Šedivý a pokračuje: „V této chvíli máme prvních sedm organizací, které obdržely značku spolehlivosti a brzy budou přibývat další. Veřejnost najde seznam držitelů na webových stránkách www.znacka-spolehlivosti.cz.“

Dosavadní průzkumy o transparentnosti neziskovek

Stav zveřejňování informací o neziskových organizacích je totiž možné podle dosavadních průzkumů považovat za vysoce nedůvěryhodný. Z hlediska dostupnosti informací o organizaci je přitom web pro veřejnost naprosto zásadním nástrojem. „Situace, kdy dvě třetiny neziskových organizací vůbec nemají webové stránky je alarmující.  Nejhorší situace je u spolků, které mají web jen ve čtvrtině případů, nadační fondy, obecně prospěšné společnosti a nadace se pohybují kolem 50 %. Přijatelná je pouze situace u účelových zařízení církví s 87 %“, uvedl již dříve Pavel Bachmann z královéhradecké univerzity s tím, že nový, ještě nepublikovaný výzkum ukázal, že nepřítomnost na webu je přirozeně vyšší u malých organizací. Větší organizace s celostátním zaměřením jsou na internetu přítomné významně častěji. Ze stránek toho ale moc nezjistíte. Schází popis jasného poslání, které by vymezilo přínos organizace pro společnost, finanční výkazy jako rozvahu a výsledovku nezveřejňuje 60 % organizací, původ darů pak schází u více než 40 % organizací.

Značku obdržely první neziskovky

V první polovině loňského roku bylo do pilotního hodnocení zapojeno deset členských organizací AVPO ČR, přičemž nezávislá Rada pro hodnocení spolehlivosti udělila značku prvním sedmi veřejně prospěšným organizacím: Dejme dětem šanci o.p.s. (Praha), Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené o.p.s. (Praha), Lata – programy pro ohroženou mládež (Praha), MATURUS, o.p.s. (Praha), Na počátku, o.p.s. (Brno), Nadační fond J&T (Praha) a Pestrá společnost, o.p.s. (Praha). Od loňského podzimu se do hodnocení zapojilo dalších dvanáct členských neziskovek. Na začátku března letošního roku Rada pro hodnocení spolehlivosti udělila značku dalším pěti veřejně prospěšným organizacím: AFS Mezikulturní programy, o.p.s. (Praha), Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. (Praha), DEBRA ČR, z.ú. (Brno), Partners Czech, o.p.s. (Praha) a Raná péče EDA, o.p.s. (Praha). Díky finanční podpoře z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost je pilotní hodnocení až do června 2015 pro zapojené organizace zdarma.

AVPO ČR spolupracuje na značce s mezinárodní organizací ICFO (International Committee on Fundraising Organizations), která obdobně hodnotí hospodaření neziskovek s penězi od dárců. Například v Nizozemsku podle tamního průzkumu získalo díky značce o pětinu více peněžních prostředků než neoznačené organizace a přibylo jim rovněž dárců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NPÚ: Radosti a strasti života na Šumavě představuje zimní program na zámku Vimperk

13:21 NPÚ: Radosti a strasti života na Šumavě představuje zimní program na zámku Vimperk

V období mezi vánočními svátky a Novým rokem čeká návštěvníky zámku Vimperk bohatý program. Kromě pr…