Povodí Moravy představí veřejnosti projekt na zprůchodnění dvou jezů v Podhradí nad Dyjí

18.09.2016 12:30 | Zprávy

Unikátní projekt zprůchodnění jezů v Podhradí nad Dyjí představí ve středu 21. září 2016 zástupci státního podniku Povodí Moravy veřejnosti. Setkání se uskuteční v sále hotelu Zátiší v Podhradí nad Dyjí od 17 hodin.

Povodí Moravy představí veřejnosti projekt na zprůchodnění dvou jezů v Podhradí nad Dyjí
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Projekt „ Dyje 2020/Thaya2020 - Technická opatření ke zprůchodnění jezů v Podhradí nad Dyjí“ počítá s obnovením migrační propustnosti na jezech Krejčův a Zátiší. Použije k tomu technologii obousměrných Archimédových šroubů, tzv. šnekovou turbínu. Jedná se o jednoduše proveditelnou a ekonomicky výhodnou metodu revitalizace vodního toku, kdy je díky optimalizovanému naváděcímu proudění umožněna migrace ryb a říčních živočichů po i proti proudu. „Projekt má značný ekologický význam – kromě zprůchodnění stávající překážky v toku dojde k posílení kvality rybí obsádky, zvýšení její atraktivity i biologické rozmanitosti,“ dodává generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

K zprůchodnění jezů byla vydána řada stanovisek a vyjádření. Jedním z nich je závazné stanovisko orgánu ochrany přírody, že projekt neovlivní žádnou evropsky významnou lokalitu nebo ptačí oblast. Opatření posuzovala například Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která projekt svým pozitivním posudkem podpořila.

Zprůchodnění jezů Archimédovými šrouby představuje pilotní projekt, který má zajistit migraci ryb mezi územím České republiky a Rakouska. Právě v Rakousku byl v roce 2011 vyroben první prototyp šnekové turbíny, který, po provedení mnoha doprovodných ekologických výzkumů, získal Rakouskou státní cenu za životní prostředí a klima 2015. Přenositelnost použitého řešení a jeho účinnost bude stanovena v rámci rozsáhlého monitoringu.

Druhotným výsledkem bude výroba elektrické energie. Vyrobená energie nebude dodávána do sítě, Povodí Moravy projekt nerealizuje s vidinou zisku za prodej energie. V současnosti státní podnik jedná se zástupci obce o bezplatném využití energie pro veřejnost (např. jako dobíjecí stanice pro elektrokola či osvětlení v obci).

Řešení je součástí společného přeshraničního projektu ATCZ 07 „DYJE 2020/THAYA 2020“. Náklady na realizaci migračního zprůchodnění dvou jezů, na realizaci monitoringu, jeho vyhodnocení a stanovení přeshraniční koncepce jsou přibližně 42 mil. Kč. Realizace projektu by mohla být zahájena v lednu 2017.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek

22:03 Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek

Od 1. ledna má Energetický regulační úřad (ERÚ) nového předsedu. Je jím Jan Šefránek, kterého do fun…