Již třetím rokem se denně obrací na poradny PMS oběti trestného činu. Služeb poraden PMS od spuštění projektu do současnosti využilo již přes 4 000 klientů a poradci poskytli více než 8 000 konzultací. Do poraden si pro pomoc a poradenství přichází ze dvou třetin ženy. 31 % jsou oběti majetkové kriminality, 26 % se stalo obětí násilné trestné činnosti. Lidé si do poraden více než v polovině případů chodí pro právní informace, často si totiž nejsou jisti svými právy a nemají jasnou představu, co trestní řízení obnáší. Ve čtvrtině případů poradci poskytli psychosociální podporu, ve smyslu sdílení příběhu a ventilace pocitů klientů. „O pomoc může požádat kdokoli, kdo se cítí jako oběť, nehledě na to, zda se trestný čin stal, či zda byl dopaden pachatel,“ připomíná vedoucí projektu a zástupkyně ředitelky PMS Jana Libíčková.
PMS při své práci s oběťmi uplatňuje principy zákona o obětech trestných činů, který je již druhým rokem v účinnosti a který obětem trestné činnosti významně posiluje jejich práva. „Myslím, že zákon je dostačující. Zatím se neukázalo, že by potřeboval nějak novelizovat. V tuto chvíli běží dobře,“ hodnotí zákon vedoucí projektu a zástupkyně ředitelky PMS Jana Libíčková.
Veškerá činnost poraden PMS je naprosto bezplatná a anonymní, kontaktní údaje na pobočky jsou k nalezení na www.restorativnijustice.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo spravedlnosti