Průzkum: Jak Češi aktuálně přistupují k (e)kouření?

12.05.2015 14:31 | Zprávy

O kouření a jeho regulaci se v poslední době hovoří velmi často. V popředí se drží debaty o veřejných prostranstvích a restauračních zařízeních. Jak to mají ale Češi s kouřením na pracovišti či doma? Výsledky průzkumů agentury STEM/MARK pro Komoru elektronického kouření (KELK) ukazují, že kouření má své limity na všech místech. Obecně však panuje přívětivý názor na používání elektronických cigaret. 72 % nekuřáků je hodnotí jako vhodnou alternativu, která je neobtěžuje. Data navíc ukazují, že většina Čechů (82 %) souhlasí, aby se stát snažil kouření regulovat.

Průzkum: Jak Češi aktuálně přistupují k (e)kouření?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Čeští zaměstnavatelé jsou v otázce kouření relativně benevolentní. Na pracovišti je totiž kouření v určitých podobách většinou povolené – ať již díky kuřárnám či povolením kouřit venku před budovou. Kouření striktně zakazuje pouze necelá čtvrtina z nich (23 %). V případě zavedení zákazu kouření na pracovišti by podle aktuálního průzkumu většina zaměstnanců (64 %) uvedená opatření dodržela. 11 % kuřáků by ale přešlo na elektronické kouření a celých 8 % zaměstnanců by kouřilo v pracovní době tajně.

Co se týče zvyklostí při kouření doma, tak převažují snahy kouřit mimo obytné prostory – 48 % kuřáků chodí kouřit na balkon, před dům či do sklepa. 23 % lidí potom doma kouří pouze ve vybraných místnostech.  

Nejvíce náchylní jsou Češi ke kouření u jídla. Pokud však jdou do restaurace či kavárny pouze posedět s přáteli, jsou ke klasickým kuřákům více tolerantní a kouř toleruje 59 % z nich. O to, zda je místo kuřácké či nekuřácké se přitom zajímá 80 % dotazovaných. Většina z nich (61 %) si nejčastěji vybere zařízení nekuřácké a téměř třetina volí místo dle partnera, se kterým jde.

Snahy přestat kouřit

Nejvyšší podíl kuřáků je mezi lidmi s nejnižším vzděláním, nejnižší naopak mezi vysokoškoláky. Téměř polovina kuřáků (49 %) se snažila již několikrát přestat kouřit, přičemž 75 % lidí nakonec vyzrají nad tabákem jedině silou vlastní vůle, u žen mnohdy v souvislosti s těhotenstvím. Jako prostředky k odvykání jsou dále uplatňovány náplasti či žvýkačky – vždy zhruba v 10 % případů.  

Jako jeden z prostředků, jak také omezit kouření je přechod na elektronické kouření – 62 % dotázaných jej považuje za vhodnější formu kouření. 42 % kuřáků také konstatuje zlepšení fyzické kondice po přechodu na e-cigaretu. Tyto informace potvrzují i čísla prodejů, které za rok 2014 v České republice vzrostla o celou pětinu. “Více jak třetina kuřáků zaznamenala po přechodu na e-cigarety pozitivní reakce ve svém okolí. 47 % elektronických kuřáků zároveň dodává, že od doby, kdy kouří e-cigarety, kouří méně,“ doplňuje tiskový mluvčí KELK Bohdan Resler. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Blíží se rekonstrukce stanic metra Českomoravská a Pankrác

11:14 DPP: Blíží se rekonstrukce stanic metra Českomoravská a Pankrác

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) finišuje s přípravnými pracemi na kompletní modernizaci stanic me…