SVS: Novela zákona na ochranu zvířat zpřísnila tresty za používání i nabízení lepových pastí

22.12.2020 19:39 | Zprávy

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v poslední době řešili několik případů nelegálního prodeje zakázaných lepových pastí na hlodavce. SVS při této příležitosti upozorňuje, že v České republice je zakázáno nejen prodávat a nabízet lepící i čelisťové pasti, ale rovněž není dovolena ani jejich výroba nebo dovoz ze zahraničí.

SVS: Novela zákona na ochranu zvířat zpřísnila tresty za používání i nabízení lepových pastí
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Nedávná novela zákona na ochranu zvířat proti týrání zákaz lepových pastí zpřísnila a upřesnila, nyní lze za přestupek uložit pokutu až do výše 3 mil. Kč. Nabízení čelisťových a lepových pastí se považuje za propagací týrání zvířat.

Například veterinární inspektoři ze Zlínského kraje aktuálně prokázali porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání dvěma internetovými obchody, z nichž prostřednictvím tzv. kontrolního nákupu prodej nelegálních pastí odhalili. Po uplynutí správních lhůt podá tamní krajská veterinární správa (KVS) podnět obci s rozšířenou působností k zahájení správního řízení o pokutě s oběma prodejci. Při došetřování stejného případu byl zároveň ve Zlínském kraji zjištěn výrobce nelegálních pastí. Ten již na základě zásahu a nařízení KVS přestal pasti vyrábět a prodané kusy stahuje z trhu.

Novelizovaný zákon na ochranu zvířat proti týrání, který bude účinný od února 2021, upřesnil ustanovení upravující problematiku čelisťových a lepových pastí. Tyto druhy pastí se v Česku nyní nesmějí nejen vyrábět a prodávat, ale ani nabízet. Zakázán je také dovoz těchto pastí. Použití čelisťových a lepových pastí je zakázáno obecně ve vztahu ke všem obratlovcům. Konkrétně ve vztahu k volně žijícím zvířatům (včetně hlodavců) je také v zákoně zakázáno odchytávat nebo usmrcovat volně žijící zvíře pomocí formalínových nebo lepících pastí. Za přestupek zákona bude nově možno právnické či podnikající fyzické osobě uložit pokutu až do výše 3 mil. Kč, fyzické osobě pak hrozí sankce do 1 mil. Kč. Zároveň dotyčnému může být uložen zákaz činnosti. V současnosti je výše pokuty stanovena do 500 tis. Kč.

„SVS apeluje na výrobce, obchodníky i potenciální uživatele těchto pastí, aby tak nečinili. Nehodláme tyto praktiky v ČR tolerovat a v případě zjištění porušení zákona učiníme v rámci legislativy maximum pro to, aby dále takové jednání nepokračovalo,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Použití lepů a jiných podobných prostředků, které dlouhodobě omezují pohyb zvířete tak, že k usmrcení zvířete dochází v důsledku nedostatku potravy nebo tekutin anebo v důsledku jiných metabolických poruch, je utýráním zvířete, které je provedeno způsobem zvlášť trýznivým. Zjednodušeně řečeno zvíře po přilepení na desku uhyne po několika dnech, kdy se marně snaží se z lepové desky odlepit, hladem a žízní. Při pokusech vymanit se z pasti nebo desky si může zvíře také způsobit četná zranění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Vylučujete spolupráci s koalicí SPOLU?

Koalici kritizujete, znamená to, že byste s ní po volbách nespolupracovali? A s kým tak chcete případně spolupracovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Elektrárna Dětmarovice definitivně skončí s výrobou elektřiny z uhlí na jaře 2025

19:11 ČEZ: Elektrárna Dětmarovice definitivně skončí s výrobou elektřiny z uhlí na jaře 2025

ČEZ v předstihu uzavřel se čtyřmi dodavateli desetileté smlouvy na odběr biomasy. Podle již oznámené…