„Koncert s názvem „Sola Musica – Antologia“ mapuje zobcovou flétnu v hudbě v letech 1300 – 2020. V kostele sv. Linharta zazní celkem 9 skladeb, ve kterých provedu posluchače postupně od pozdního středověku přes renesanci a baroko, až po současnost,“ uvedl Jakub Kydlíček. Hráč na zobcovou flétnu a dirigent, patří k vyhledávaným osobnostem scény staré hudby. Studoval na konzervatoři, po absolutoriu se stal pedagogem Pražské konzervatoře, kde vede třídu zobcové flétny. Od roku 2012 je pověřen uměleckým řízením Barokního orchestru Pražské konzervatoře. Je zván k výuce a přednáškám na seminářích a kurzech staré hudby. Od podzimu 2018 vyučuje zobcovou flétnu a starou hudbu rovněž na Masarykově univerzitě v Brně.
„Koncert Jakuba Kydlíčka je druhou letošní akcí na podporu cítovských varhan. V době krize způsobené COVID-19, kdy události pro veřejnost nebyly povoleny, jsme ale nezaháleli. Došlo k připojení nového ventilátoru k varhanům, byl vyplynován červotoč a probíhá čištění celého nástroje. S radostí tak mohu říct, že rok po první benefiční akci na podporu varhan jsme již výrazně pokročili. I když cesta k úplné záchraně tohoto unikátního hudebního nástroje bude ještě dlouhá,“ doplnil Ing. Bohuslav Šámal, statutární ředitel Sdružení pro obnovu varhan.
Varhany v kostele sv. Linharta v Cítově
Původně románský kostel sv. Linharta v Cítově nedaleko od Mělníka byl vystavěn v druhém desetiletí 13. století v románském slohu. Z tohoto období je možné na stavbě nalézt mnoho románských prvků. V roce 1753 byl kostel přestavěn na barokní. V kostele stál malý varhanní nástroj již ve druhé polovině 17. století.
Další nástroj byl postaven v souvislosti s přestavbou kostela a kruchty v roce 1758. Tento nástroj byl již dvoumanuálový. Stávající varhany pocházejí z roku 1877.
V roce 1918 proběhla rekvizice cínových píšťal pro válečné účely a ta se nevyhnula ani cítovským varhanám. Budiž nám inspirací, že zrekvírované cínové píšťaly byly rychle nahrazeny zinkovými a varhany mohly fungovat dál.
Krásné dvoumanuálové varhany ale nebyly v posledních letech příliš používány a postupně upadají. Nástroj je napaden červotočem a vykazuje řadu závad. Pokud varhany necháme dále chátrat, brzy na ně nebude možné vůbec hrát.
Varhany slouží k doprovodu bohoslužeb, při svatbách, pohřbech a koncertech. Cítov má dlouhou hudební tradici a zaslouží si kvalitní interpretaci varhanní hudby.
Sdružení pro obnovu varhan v kostele sv. Linharta v Cítově, z.s.
Za účelem zajišťování finančních prostředků byl ustavující schůzí 15. března 2019 založen spolek “Sdružení pro obnovu varhan v kostele sv. Linharta v Cítově, z.s.“ zkrácený název “Pro varhany Cítov, z.s.“ a dne 16. dubna 2019 zaregistrován Městským soudem v Praze. Adresa sídla spolku je Cítov 52, 27704 Cítov.
Cílem spolku je obnova varhan, která umožní obyvatelům Cítova (ale i jiným hudebním příznivcům) poznat krásu varhanní hudby. Bude to práce na roky a přispěje ke snaze dělat něco společně s lidmi, kteří mají zájem spolupracovat na věcech s duchovním a kulturním přesahem pro budoucnost.
Transparentní účet spolku: 115-9745000217/0100
Aktuální stav ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV