Zdá se to neuvěřitelné, ale nejčastější mobilní ochranou proti velké vodě zůstávají alespoň u nás pytle plněné pískem, přestože praxe mnohokrát ukázala, že je to prevence sice dostupná, ale pracná a paradoxně i velice drahá. K nákladům na pořízení materiálu je totiž třeba připočíst také zdlouhavou a namáhavou práci při plnění pytlů i likvidaci obvykle kontaminovaného písku, když voda opadne. Především v Americe se proto ve stále větší míře používají opakovaně využitelné mobilní zábrany, z nichž nejznámější je systém Tiger Dam kanadské firmy International Flood Control.
Jde o soustavu ukotvených a vzájemně propojených patnáctimetrových plastových válců naplněných vodou, které je možné kombinovat do libovolně dlouhých a několik metrů vysokých mobilních hrází. Instalace trvá pouze několik hodin, což je v případě velké vody nepřekonatelná výhoda. V posledních letech byly tyto hráze nasazeny například při živelných katastrofách v New Orleansu, v newyorském metru nebo při loňské stoleté povodni v Calgary. Stojí za zmínku, že mobilní zábrany chrání obchodní řetězec Walmart po celém světě.
„Tento systém jsme testovali na vodním polygonu v Brně, jeho předností je především odolnost proti přelití i proti působení nárazových vln, je flexibilní a spolehlivý,“ dokládá prezident prezident České protipovodňové asociace Jan Papež, že Tiger Dam se prosadil už také v českých podmínkách.
„Další jeho předností je nižší cena i v porovnání s tradičními pytli s pískem,“ přidává Jiří Jeništa, obchodní ředitel společnosti JOHNNY SERVIS, která je výhradním dodavatelem Tiger Dam pro střední Evropu. „Jde totiž především o vstupní investici, po použití plastové válce vypustíte, uskladníte a můžete využívat opakovaně. Registrujeme rostoucí zájem měst a obcí, dokonce i z jedné oblasti, kde si kupují tento systém dohromady.“
Podle Jeništyje možné si tubusy i vypůjčit a kombinovat rozměry protipovodňové hráze podle potřeby. A to vše v řádu hodin, což může být především v případě rychlých povodních na malých tocích rozhodující pro zabránění velkých škod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva