Oproti roku 2014, kdy bylo v Česku registrováno 58 zubrů, se počet zvířat v tuzemských chovech zvýšil o 17 kusů. Přispělo k tomu i založení nového chovu v Přírodní rezervaci Milovice, kam bylo na sklonku roku dovezeno 8 zubrů. Dovoz sedmi samic najednou byl přitom historicky největším transportem zubrů do České. V tuzemských chovech se také loni narodilo 14 mláďat.
Ze sečtených zvířat bylo 25 samců a 50 samic. „Důležité také je, že v českých chovech výrazně převládá geneticky cennější, nížinná linie zubrů. Tu založilo pouhých pět zvířat pocházejících z bělověžského pralesa. Nížinná linie je přitom nejenom zoologicky hodnotnější, ale vykazuje také menší počet geneticky podmíněných poruch a je v lepší reprodukční kondici,“ vysvětlil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
V roce 2015 chovaly v Česku zubry čtyři zoologické zahrady, jeden malý soukromý zoopark, dvě obory, jeden farmový chov a jedna přírodní rezervace. Pro zajímavost, v roce 1993 evidovala plemenná kniha v České republice jen 16 zubrů ve třech zoologických zahradách. V roce 2000 žilo v tuzemsku 38 kusů zubrů ve čtyřech soukromých chovech a třech zoo.
Zubrů by mělo v Česku dále přibývat. Zoologická zahrada Tábor totiž zakládá zcela novou chovnou skupinu. „Klíčové je, že se jako první zoologická zahrada v České republice zaměří na zmíněnou nížinnou linii,“ zdůraznil Miloslav Jirků.
Zubři byli na počátku 20. století v přírodě vyhubeni člověkem, v zajetí smutnému osudu ušlo jen 12 posledních zvířat schopných reprodukce. Z nich pouhých pět patřilo k vzácnější nížinné, neboli bělověžské linii. I z těchto malých počtů se podařilo v zoologických zahradách a dalších chovných zařízeních zubry natolik rozmnožit, že je vědci začali od 50. let dvacátého století vracet zpět do přírody. Nejdříve v Polsku, poté i v dalších zemích. Díky tomu dnes žijí divoké populace zubrů ve většině zemí původního výskytu, kde jsou pro ně vhodné podmínky.
V roce 2014 dosáhly celosvětové počty zubrů 5500 kusů. Kvůli rostoucímu počtu zvířat i chovatelů provádí od letošního roku sčítání v jednotlivých zemích regionální kanceláře EBCC. Pro polskou centrálu se totiž s rostoucím počtem zubrů stala komunikace s jednotlivými chovateli a manažery populací neúnosná.
Zubři patří v České republice k původním živočišným druhům. Poslední nálezy dokazují jejich přítomnost na našem území ještě ve 14. století.
Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva